Marcin Dorociński zaprasza na Dzień Łosia

15 września po raz drugi odbędzie się Dzień Łosia w Polsce. Jego inicjatorami są osoby związane z akcją #JESTEMZŁOSIEM prowadzonej przez Fundację Dziedzictwo Przyrodnicze i Magazyn Poświęcony Przyrodzie Na Tropie. W tym roku na Dzień Łosia zaprasza Marcin Dorociński i trzy parki narodowe, które będą gospodarzami spacerów i spotkań poświęconych łosiom.

Bo łoś to jest ktoś – mówi Marcin Dorociński, znany polski aktor w spocie promującym wydarzenia z okazji Dnia Łosia. I zaprasza na spacery i bliskie spotkania z łosiami  nad Biebrzę, na Polesie i do Puszczy Kampinoskiej. To tam będzie można pod opieką ekspertów dowiedzieć się więcej o łosiu z okazji obchodów Dnia Łosia w Polsce.

Połowa września jest okresem szczególnym w życiu łosi. Trwa wtedy ich okres godowy – bukowisko. Samce łosia w odróżnieniu od jelenia nie są głośne, a do zalotów służą im słabo słyszalne dźwięki, przypominające stękanie. Są też delikatnymi zalotnikami i zabiegają o względy samicy, która musi zaakceptować kandydata na ojca swojego potomstwa.

Dlatego chcemy, aby Dzień Łosia był obchodzony w połowie września, w tym ważnym okresie dla łosi w Polsce – tłumaczy Paweł Średziński, pomysłodawca Dnia Łosia. – Ma to być okazja do wyjścia w teren i obserwacji jednego z najciekawszych i największych gatunków zwierząt w naszym kraju. Jednocześnie chcemy w ten sposób popularyzować wiedzę na temat łosi. I pokazać jak wiele korzyści mamy z żywego łosia, czego doskonałym przykładem może być Dolina Biebrzy.

W tegoroczne obchody Dnia Łosia w Polsce włączyły się oprócz Marcina Dorocińskiego, trzy parki narodowe – Biebrzański, Kampinoski i Poleski. To tam mamy największe szanse na obserwację łosi, i to tam znajdują się ich najważniejsze ostoje.

Chcemy tym samym zachęcić do uprawiania turystyki łosiowej – dodaje Średziński. – O ile nad Biebrzą turyści mogą skorzystać z oferty miejscowych przewodników, to wciąż na swoich odkrywców czeka Polesie lubelskie. Z kolei Puszcza Kampinoska, chroniona przez park narodowy, dzięki swojemu położeniu jest idealnym celem weekendowych spacerów w poszukiwaniu łosia, który jest symbolem tego obszaru.

W ramach Dnia Łosia odbędą się trzy spacery w każdym z trzech parków narodowych, a po nich spotkania poświęcone łosiom. Spacery rozpoczną się o świcie między 5:30 a  6 rano. Poprowadzą je pracownicy parków narodowych, którzy opowiedzą o łosiach. Po spacerze odbędą się spotkania poświęcone tym sympatycznym zwierzakom. Wśród nich jest zaplanowane spotkanie z Marcinem Kostrzyńskim, przyrodnikiem i filmowcem, który opowie o swoich spotkaniach z łosiami w Kampinoskim Parku Narodowym oraz fotografem przyrody, Radosławem Miazkiem, w siedzibie Poleskiego Parku Narodowego.

Szczegółowy program Dnia Łosia można znaleźć na stronie wydarzenia.

.

Zobacz również

22 12-2021
We współpracy z Fundacją Nowa Obecność, przy zaangażowaniu osób z inicjatywy "Ratujmy Las Mokrzański" zrealizowaliśmy cykl warsztatów i webinarów tematycznych, które miały na celu…
02 10-2020
Odpowiedź Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze na stanowisko Lasów Państwowych zawarte w artykule „Lasy karpackie. Zobaczcie las, nie tylko drzewa!” Autorzy artykułu po wstępie, w…
30 03-2019
Coraz bliżej utworzenia strefy ochronnej dla orła przedniego w Puszczy Karpackiej? Wiele na to wskazuje, chociaż niepokoi długi czas podejmowania decyzji w tej sprawie. W 2017…
28 11-2022
Nasz fundacyjny kolega, dr Antoni Kostka, został nagrodzony za swoją działalność na rzecz ochrony przyrody przez redakcję "Rzeczpospolitej" Zielonym Orłem i laureatem tej nagrody…
29 06-2021
Parki narodowe nie mogą powstawać. Rezerwaty przyrody latami czekają na utworzenie. Obecny status prawny większości polskich lasów nie umożliwia ich właściwej ochrony. A kryzys…
22 12-2015
Magdalena Cielecka, Maja Ostaszewska, Marcin Dorociński i Bartłomiej Topa zdecydowali się wziąć udział w akcji #SOSKarpaty i zostać Strażnikami Puszczy Karpackiej, wspierając tym…