.

Największy zlot bioróżnorodności odbył się na Podkarpaciu!

To był największy zlot bioróżnorodności w Polsce! Odbył się w ubiegłym tygodniu w Huwnikach w gminie Fredropol. Setki uczestników z siedemnastu szkół polsko-słowackiego pogranicza wzięło udział w tym niezwykłym wydarzeniu.

Impreza plenerowa w Huwnikach, w sąsiedztwie Turnickiego Parku Narodowego miała na celu promocję wspólnego dziedzictwa rejonu Karpat w Polsce i na Słowacji. Jej wyjątkowym walorem jest niespotykana nigdzie indziej w naszym kraju przyroda, wciąż dzika, której świat prezentują trzy duże drapieżniki, czy też orły przednie, gatunek skrajnie rzadki.  W imprezie wzięły udział dzieci i młodzież, nauczyciele i edukatorzy z siedemnastu szkół z Polski i Słowacji, które uczestniczyły w tym międzynarodowym projekcie „Badacze pogranicza Wilczych Gór”, realizowanym przez Fundację Dziedzictwo Przyrodnicze w partnerstwie ze Stowarzyszeniem EKOSKOP i słowacką Fundacją Aevis.

Uczestnicy tego projektu mogli poznać niezwykłą przyrodę Karpat, dowiedzieć się jak tropić wilki, zrobić dobre zdjęcie przyrody, czy też zidentyfikować gatunki roślin i zwierząt zamieszkujących ten najdzikszy region Polski. Na zlocie w Huwnikach nie tylko uczniowie, ale i dorośli mogli utrwalić swoją wiedzę.

Ten projekt jest wyjątkowy w skali całego Podkarpacia – mówi Radosław Michalski. – Udało nam się dotrzeć do wielu szkół po obu stronach granicy i przekazać wiedzę, która pomoże poznać najbliższe sąsiedztwo uczniów karpackich szkół. Chcemy uwrażliwić najmłodszych na piękno przyrody regionu, w którym mieszkają.

Zlot został zorganizowany w ramach mikroprojektu „Badacze pogranicza Wilczych Gór” finansowanego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska Słowacja INTERREG V-A 2014-2020 oraz budżetu państwa. Głównym celem projektu było zaangażowanie, integracja nauczycieli, uczniów i mieszkańców na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowo przyrodniczego pogranicza polsko-słowackiego. Projekt realizowany był przez Fundację Dziedzictwo Przyrodnicze w partnerstwie ze Stowarzyszeniem EKOSKOP i Fundacją Aevis n.o.https://www.youtube.com/watch?v=EMb6gaO4Y1A&feature=emb_logo

.

Zobacz również

22 12-2021
We współpracy z Fundacją Nowa Obecność, przy zaangażowaniu osób z inicjatywy "Ratujmy Las Mokrzański" zrealizowaliśmy cykl warsztatów i webinarów tematycznych, które miały na celu…
13 09-2021
Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze jest jednym z 15 sygnatariuszy apelu do Zarządu PKP PLK S.A. w sprawie północnej obwodnicy kolejowej Białegostoku i jej dwóch wariantów, 11 i 12…
22 12-2015
Magdalena Cielecka, Maja Ostaszewska, Marcin Dorociński i Bartłomiej Topa zdecydowali się wziąć udział w akcji #SOSKarpaty i zostać Strażnikami Puszczy Karpackiej, wspierając tym…
29 07-2021
Wpisanie na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO buczyn karpackich w granicach Bieszczadzkiego Parku Narodowego, nie pomoże w ocaleniu lasów położonych poza obszarem…
22 12-2022
Udało się podtrzymać postanowienie sądu o wstrzymaniu wycinki w jednym z leśnych wydzieleń w otulinie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Miejscowe nadleśnictwo planowało…
03 09-2021
Decyzja w sprawie odstrzału wilków w Brzozowie została podjęta za szybko, bez odpowiedniej staranności o zbadanie sprawy bliskiego kontaktu wilków z pilarzami – uważają trzy…