.

Z aparatem w Bieszczadach – relacja z warsztatów

10-13 listopada odbyły się pierwsze, bieszczadzkie warsztaty fotografii przyrody z Grzegorzem Leśniewskim, organizowane przez Fundację Dziedzictwo Przyrodnicze. Uczestnicy zmagali się nie tylko z arkanami fotografii, ale także z nieobliczalną, górską aurą. Listopadowe śniegi nie przeszkodziły jednak w uchwyceniu unikalnego piękna Karpackiej Puszczy.  

Warsztaty poprowadził jeden z czołowych polskich fotografów przyrody – Grzegorz Leśniewski, który od ponad 20 lat za pomocą obiektywu uwiecznia przyrodę, w tym dzikie zwierzęta żyjące w ich naturalnym środowisku. Grzegorz  znany szerokiemu gremium z portalu Dzień Dobry Bieszczady, oprócz wykładów teoretycznych i sesji terenowych, zapewniał indywidualne, eksperckie konsultacje praktycznie o każdej porze dnia i nocy. Jego profesjonalizm i doświadczenie w połączeniu ze swobodą w komunikacji gwarantowały nie tylko świetne efekty fotograficzne, ale również doskonałą atmosferę.

Uczestnicy podczas wypraw na Dwernik-Kamień, do Rezerwatu Sine Wiry czy Parku Krajobrazowego Doliny Sanu mogli korzystać z aparatów, teleobiektywów oraz lornetek marki Canon udostępnionych przez partnera warsztatów profesjonalny sklep fotograficzny PROCLUB. Dzięki możliwości testowania najnowszego na rynku sprzętu efekty zaskakiwały także samych fotografujących.

Oprócz przepięknych krajobrazów ośnieżonych stoków, bobrzych żeremi, porywistych nurtów rzek i potężnych, karpackich drzew udało się zatrzymać w kadrze zanikające pozostałości dawnych kultur greckokatolicki cmentarz z nieistniejącej wsi Beniowa oraz cerkiew typu bojkowskiego w Smolniku. Jest to dzisiaj jedyny zachowany obiekt sakralny tego typu w Bieszczadach i jeden z trzech w całym kraju.

Istotnym elementem warsztatów były wykłady teoretyczne poświęcone m.in. kompozycji i kadrowaniu, pracy z histogramem, korelacji pomiędzy czasem ekspozycji i przesłony czy funkcji światła. Olbrzymie wrażenie na uczestnikach zrobił pokaz diaporam przyrodniczych Grzegorza Leśniewskiego multimedialnych prezentacji, w których obraz i dźwięk dosłownie zapierały dech w piersiach.

Ważnym aspektem edukacyjnym podkreślanym przez Fundację Dziedzictwo Przyrodnicze jest etyka fotografii przyrody. Warsztatowicze zapoznali się z założeniami etycznymi i prawnymi fotografii przyrodniczej, a także mieli okazję zapoznać się z działaniami na rzecz ochrony środowiska prowadzonymi przez Fundację.

Warsztaty odbyły się w uroczym i komfortowym Gościńcu Rabe.

W styczniu kolejna edycja warsztatów. Tym razem miłośnicy lustrzanek zmierzą się z tematem ?Zima w Bieszczadach?. Szczegółowe informacje oraz zapisy dostępne na stronie Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze  www.przyrodnicze.org, a także bezpośrednio u organizatora: d.wisniewski@przyrodnicze.org, tel. 507 988 914.  Zapraszamy!

.

Zobacz również

20 11-2019
W nawiązaniu do planowanej na 21-22 listopada 2019 r. w Mucznem konferencji dotyczącej lasów bieszczadzkich, organizowanej przez Polskie Towarzystwo Leśne, Leśne Kompleksy…
14 04-2020
Już jutro, 15 kwietnia, odbędzie się pierwsze czytanie projektu inicjatywy obywatelskiej myśliwych, którego celem jest przywrócenie możliwości udziału dzieci w polowaniach.
02 11-2020
Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze w okresie 02.11.2020 r. – 18.12.2020 roku realizuje zadanie pn. „Wsparcie rozwoju instytucjonalnego Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze”…
20 12-2021
Coraz częściej słyszymy, że niedźwiedzie w Bieszczadach nie rozpoczęły jeszcze zimowego odpoczynku i można je spotkać w lesie. Za ten stan rzeczy nie odpowiadają wyłącznie zmiany…
03 09-2021
Decyzja w sprawie odstrzału wilków w Brzozowie została podjęta za szybko, bez odpowiedniej staranności o zbadanie sprawy bliskiego kontaktu wilków z pilarzami – uważają trzy…