Łoś

Łoś budzi naszą sympatię. Czasami politowanie. Nie bez powodu mówi się  – ty łosiu. To gatunek, który był w Polsce na skraju wyginięcia. Dziś wciąż nie jest gatunkiem chronionym. Jest nadal na liście gatunków łownych, a zakaz polowań obowiązuje na mocy wprowadzonego w 2001 roku moratorium.

Już dwukrotnie w ostatniej dekadzie były podejmowane próby wznowienia polowań na łosie. W obu przypadkach udało się ten odstrzał zatrzymać. Dzięki naszej akcji #JESTEMZŁOSIEM zatrzymaliśmy zabijanie tego gatunku. Niestety wciąż nie brakuje głosów ze strony osób zainteresowanych polowaniami za przywróceniem polowań. 

Jedynie ochrona gatunkowa trwale zabezpieczy polskie łosie. Dziś tworzą one populację wyspową. Na wschód od Polski ich liczebność drastycznie spada. Z kolei nad Biebrzą żyje wyjątkowa populacja, której udało się przetrwać nawet najtrudniejsze chwile w historii łosia w Polsce. Biebrzańskie łosie są wyjątkowe w skali całego świata. A ich obecność przyciąga co roku pasjonatów przyrody. Możemy żyć obok łosi i nie musimy do nich strzelać. Przypominamy o tym co roku organizując Dzień Łosia.

Pomóż łosiom już dziś i wspieraj nasze działania. 

Zobacz również

Szakal

Ptaki Karpat

Niedźwiedź

Wilk

Pomóż nam chronić polską przyrodę przekazując darowiznę

Razem z nami chroń niedźwiedzie, wilki, rysie i żbiki. Pomóż chronić ostatnie stare drzewa Puszczy Karpackiej i ich mieszkańców. Liczy się każda kwota.