Już w najbliższą niedzielę, 15 września, będziemy obchodzić po raz drugi Dzień Łosia. W Biebrzańskim, Kampinoskim i Poleskim Parku Narodowym odbędą się spacery i spotkania poświęcone łosiom. W tym roku do obchodów Dnia Łosia włączył się również znany aktor, Marcin Dorociński.
Ideą dnia łosia jest popularyzacja wiedzy o tym niezwykłym gatunku w Polsce – mówi Paweł Średziński, pomysłodawca ustanowienia Dnia Łosia. – To niezwykłe charyzmatyczne zwierzę, które udało się ocalić przed wyginięciem. Tym bardziej powinniśmy zrobić wszystko, aby łoś był traktowany szczególnie i stał się obok żubra symbolem naszego przyrodniczego dziedzictwa.
Do obchodów Dnia Łosia włączyły się w tym roku trzy parki narodowe. Będą one gospodarzami tegorocznych spacerów i spotkań, które odbędą się nad Biebrzą, na Polesiu lubelskim i w Puszczy Kampinoskiej. Poranne spacery, które poprowadzą pracownicy terenowi parków narodowych przybliżą ich uczestnikom wiedzę o łosiu w miejscu ich występowania. Po spacerach organizatorzy zapraszają na pokazy zdjęć i filmów poświęconych łosiom, z udziałem znanych fotografów przyrody i twórców filmów przyrodniczych.
Połowa września jest okresem szczególnym w życiu łosi. Trwa wtedy ich okres godowy – bukowisko. Samce łosia w odróżnieniu od jelenia nie są głośne, a do zalotów służą im słabo słyszalne dźwięki, przypominające stękanie. Są też delikatnymi zalotnikami i zabiegają o względy samicy, która musi zaakceptować kandydata na ojca swojego potomstwa.
Chcemy tym samym zachęcić do uprawiania turystyki łosiowej – dodaje Średziński. – O ile nad Biebrzą turyści mogą skorzystać z oferty miejscowych przewodników, to wciąż na swoich odkrywców czeka Polesie lubelskie. Z kolei Puszcza Kampinoska, chroniona przez park narodowy, dzięki swojemu położeniu jest idealnym celem weekendowych spacerów w poszukiwaniu łosia, który jest symbolem tego obszaru.
Program 2. Dnia Łosia
Biebrzański Park Narodowy:
5:30 – zbiórka na parkingu przy szlaku Barwik
5:45 – wymarsz z parkingu na spacer. Prowadzenie Piotr Dombrowski. Spacer potrwa do trzech godzin.
Po spacerze przenosimy się do siedziby Biebrzańskiego Parku Narodowego, gdzie o łosiach opowie i łosi pokaże Piotr Dombrowski.
Kampinoski Park Narodowy:
6:00 – zbiórka na parkingu w Granicy koło Kampinosu i spacer w poszukiwaniu łosia.
10:00 – krótka prezentacja ciekawostek o królu puszczy – Katarzyna Fidler i spotkanie ze znanym filmowcem i fotografem przyrody Marcin Kostrzynski w skansenie w Granicy.
11:30 – 12:00 – zakończenie.
Poleski Park Narodowy
6:00 – zbiórka, początek spaceru i zajęć terenowych na ścieżce Czahary. Zbiórka – wieża widokowa na początku ścieżki “Czahary”, na końcu wsi Zastawie.
10:00 – prezentacja multimedialna “Łoś super ktoś”. Zaplecze edukacyjne, za dyrekcją Poleskiego Parku Narodowego w Urszulinie, ul. Lubelska 3a.
10:30 – prezentacja “Moje spotkania z łosiami” fotografa przyrody i łosi z Lubelszczyzny, Radosław Miazek.https://www.youtube.com/watch?v=HrsaDfJmm4A&feature=emb_logo