Kalkulator CO2

Czy wiedziałeś że…

Emisja z wylesiana to około 10% światowych emisji CO2! Każdego roku powierzchnia lasów na świecie kurczy się o około 13 mln hektarów, to tak jakby wyciąć (i spalić) wszystkie drzewa jakie rosną łącznie w Polsce i w Czechach.

Jak to działa?

Projekt tworzenia wiecznych lasów poprzez wykupy gruntów na których las już spontanicznie zaczął rosnąć realizowany jest w Polsce wschodniej – w otulinie Biebrzańskiego Parku Narodowego, na Roztoczu oraz w Karpatach Wschodnich. Są to lasy szczególnie ważne dla ochrony przyrody, otuliny przyrodniczych skarbów, korytarze ekologiczne.

Nie dosadzamy drzew, nie pozyskujemy drewna, nie grodzimy. Mierzymy cyklicznie co kilka lat ilość m3 w przeliczeniu na hektar lasu a nasi lokalni strażnicy pilnują by nikt nie kradł drewna. Gdy kupiony las był osuszony, zatykamy rowy odwadniające by zatrzymać wodę i powstrzymać emisję CO2 z murszejącego torfu. Obejrzyj film poniżej, w którym prof. dr hab. Wiktor Kotowski opowiada o roli olsów w programie Wieczne Lasy.

Ciekawostka

Do końca XXI wieku wieczny las ze stuletnim drzewostanem osiągnie około 0,05 m3 drewna na m2 powierzchni czyli każdy metr kwadratowy lasu wyciągnie z atmosfery i zmagazynuje około 53,5 kg CO2.

Wszystkie lasy na kuli ziemskiej przechowują tyle CO2 ile znajduje się obecnie w atmosferze. Gdyby przestać eksploatować istniejące lasy i zalesić miejsca gdzie las historycznie występował i dać mu rosnąć przez sto lat – z atmosfery ubyłoby około 70 ppm CO2. To znacząca ilość, odpowiadająca około 20 latom globalnej emisji CO2, która mogłaby znacząco zmniejszyć kryzys klimatyczny i wyhamować wzrost temperatury ziemi. Powinniśmy więc zrobić wszystko co w naszej mocy by wyzerować nasze emisje CO2, a emisje na które nie mamy obecnie wpływu wyłapywać wiecznymi lasami – nie wycinać starych lasów, odtwarzać lasy – najefektywniej tworzyć je na gruntach na których las już sam zaczął rosnąć a drzewa mają kilkanaście – kilkadziesiąt lat.

Wspierając tworzenie wiecznych lasów

Wyłapujesz CO2 z atmosfery

Tworzysz ostoje dla dzikiej przyrody

Pomagasz odtwarzać korytarze ekologiczne

Co możesz zrobić aby najszybciej ograniczyć emisję CO2?

  • Wprowadź bezmięsne dni w tygodniu.
  • Zmień dostawcę prądu na takiego który ma w ofercie 100% lub większość energii z OZE.
  • Zamontuj regulacje temperatury na grzejnikach / termostat w domu, temperatura 19-20*C powinna być optymalna, wietrz mieszkanie zimą krótko i intensywnie by nie wychładzać wnętrza przez długo otwarte okno.
  • Gotuj z pokrywką, reguluj odpowiednio gaz/prąd, do czajnika lej tyle wody ile w danej chwili potrzebujesz.
  • Kupuj lokalnie wyprodukowaną i sezonową żywność, bierz swoje torebki na owoce i warzywa.
  • Wybieraj transport publiczny lub rower.