Nie wycinajcie starych dębów!

W Kleczy Dolnej, pod Wadowicami na skraju niewielkich skrawków lasu rosną majestatyczne dęby. Niektóre z nich mają wymiary pomnikowe, a największy ma 4,80 m w obwodzie. To prawdziwy olbrzym.

Niestety! Nadleśnictwo Andrychów ma zamiar wyciąć dużą część tych dębów już wkrótce. Na drzewach pojawiły się czerwone kropki… a niebieskie numery świadczą prawdopodobnie o tym, że surowiec będzie przeznaczony na aukcję drewna cennego, tzw. submisję. Mieszkańcy Kleczy i Wadowic są przerażeni tymi planami. Pomóż im w walce o zachowanie tych wspaniałych drzew. Wyślij email do Nadleśnictwa Andrychów i Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Pełna treść wysyłanego emaila.

Do
Pan Jerzy Potocki, Nadleśniczy Nadleśnictwa Andrychów
Pan Józef Kubica, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach

Szanowni Państwo!

Jako osoba, której bliska jest idea ochrony przyrody z niepokojem obserwuję plany nadleśnictwa Andrychów dotyczące wycinki niektórych z dębów znajdujących się w oddziale leśnym nr 96 w Kleczy Dolnej. Te wspaniałe drzewa, jak wynika z informacji zebranych przez lokalnych działaczy, mają być wycięte, i w części przeznaczone na submisję drewna cennego. 

Chcę zwrócić uwagę, że las w Kleczy jest jednym z niewielu fragmentów grądu na tym terenie, a stare drzewa (niektóre dęby mogą dochodzić do wieku 200 lat!) czynią go szczególnie cennym. Ponadto, drzewa zaznaczone do wycinki znajdują się na samym skraju lasu, co stoi w jawnym konflikcie z ogólnymi zasadami dobrej gospodarki leśnej oraz szczegółowymi wytycznymi RDLP Katowice z dnia 9 maja 2017 r. „w sprawie stref przejściowych, ekotonowych i ochronnych w nadleśnictwach RDLP Katowice”.

Sądzę, że w szerszej perspektywie czasowej i przestrzennej wartość społeczna i przyrodnicza tych drzew znacznie przekracza wartość surowca. Zamiast wycinać drzewa, nadleśnictwo powinno skupić się na uprzątnięciu śmieci z jarów kleczańskiego lasu, w czym mogę oczywiście pomóc.

Ten unikalny teren mógłby stać się wspaniałym miejscem edukacji przyrodniczej i utworzenia infrastruktury turystycznej. Ze swojej strony deklaruję pełną współpracę na rzecz takiego udostępnienia tego terenu. 
W związku z tym żądam natychmiastowego moratorium na wycinkę drzew w oddziale 96 w Kleczy Dolnej do czasu zakończenia konsultacji społecznych na ten temat.

Z poważaniem,

Polityka Prywatności
Treść
Zapisz się do newslettera, bądź na bieżąco.

W celu przesłania mi newsletteru, wyrażam zgodę na przekazywanie informacji handlowych oraz marketing bezpośredni za pomocą adresu e-mail tj. środków komunikacji elektronicznej oraz telekomunikacyjnych urządzeń końcowych przez Fundację Dziedzictwo Przyrodnicze zgodnie z
postanowieniami ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. nr 144, poz. 204, z późń. zm.) oraz ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (Dz.U. 2004 nr 171 poz. 1800, z późń. zm.). Informujemy, że masz prawo do wycofania zgody w każdej chwili.