Nie wycinajcie ptakom drzew

Pomóż nam stworzyć 30 mikro-rezerwatów przyrody

Cerificate

Powstrzymaj wycinkę drzew!

Stwórz z nami mikro-rezerwaty

Wybierz kwotę lub wpisz własną

Wpisz kwotę:

Wybierz kwotę lub wpisz własną
30 zł
50 zł
100 zł
Inna
Dane wpłacającego

Zgodę można wycofać w dowolnym momencie, kontaktując się z Administratorem na adres e-mail biuro@przyrodnicze.org. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze z siedzibą w Krakowie, ul. Królewska 65A/1, 30-081 Kraków, e-mail: biuro@przyrodnicze.org. Podane przez Panią / Pana dane osobowe będziemy przetwarzać w celu informowania o kampaniach, projektach i zbieraniu funduszy przez Fundację Dziedzictwo Przyrodnicze. W zakresie, jakiego nie dotyczą ww.zgody, podstawą prawną przetwarzania danych przez Administratora jest jego uzasadniony interes polegający na kierowaniu komunikacji marketingowej do osób, które ją zamówiły, oraz do swoich sympatyków.

Więcej o tym, jak przetwarzamy Twoje dane, przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

*Wszystkie pola są wymagane.

Dlaczego chcemy zakładać mikro-rezerwaty?

Stare, majestatyczne drzewa, dają schronienie wielu gatunkom. To na nich zakładają swoje gniazda dostojne orły przednie, skrajnie nieliczne w Polsce. Ich liczebność w naszym kraju szacuje się na 25-30 par, a większość z nich występuje w Karpatach. To tam, wysoko nad ziemią pierwsze tygodnie życia spędzają orliki krzykliwe. Stare drzewa, w odludnych miejscach wybierają też bociany czarne. A niżej, w dziuplach, swoje gniazda zakładają inne gatunki ptaków, wśród nich nasze najmniejsze sowy, sóweczki. Aby ochronić ich gniazda, należy chronić przed wycinką drzewa i założyć tam mikro-rezerwaty przyrody.

Eagle

Co zagraża ptakom?

Wycinka starych drzew to największe zagrożenie dla tych pięknych ptaków. Niestety w Puszczy Karpackiej stare drzewa nie są bezpieczne. Wciąż są wycinane.

A przecież mogłyby służyć orłom, orlikom, bocianom czarnym, sóweczkom za miejsce gniazdowania. Dlatego chcemy Cię prosić o wsparcie naszej akcji na rzecz szukania takich drzew, w których swoje gniazda zakładają ptaki.

W nadchodzącym roku chcemy doprowadzić do utworzenia kolejnych stref ochronnych dla rzadkich gatunków ptaków i porostów. Każda strefa chroni nie tylko drzewo, ale i teren wokół nich od 50 do 200 metrów – w zależności od gatunku. Na jej obszarze nie można wycinać również innych drzew. W ten sposób dzięki Twojej pomocy powstanie prawdziwy mikro-rezerwat.

Chcę pomóc »

Co możesz zrobić?

Potrzebujemy Twojego finansowego wsparcia, które pozwoli pokryć koszty ekspertów terenowych i szukania nowych terenów z gniazdami orła do stworzenia mikro-rezerwatów przyrody w Puszczy Karpackiej. Koszt utworzenia jednej strefy wynosi 1200 złotych. Potrzebujemy 36 000 złotych. Wobec niechęci władz do tworzenia nowych obszarów chronionych, nowe strefy są jedynym sposobem na uratowanie starych drzew przed wycinką, a dzięki temu ocalenie gniazd orłów przednich. Pomóż nam już teraz.

Chcę pomóc »
Forest

Co udało się osiągnąć?

Liczba stref zatwierdzonych

  • Bocian czarny

  • Orlik krzykliwy

  • Orzeł przedni

  • Sóweczka

  • Granicznik płucnik

  • Pawężnica sorediowa

Dotychczas dzięki naszym działaniom w Puszczy Karpackiej udało się powołać 144 strefy dla orła przedniego, orlika krzykliwego, sóweczki, bociana czarnego i porostów. Wiele wniosków wciąż czeka na zatwierdzenie. Znajdujemy nowe miejsca, gdzie gniazda zakładają chronione ptaki. Działamy i walczymy o każdy skrawek tej Puszczy.