Nasz projekt na Ukrainie bliski zakończenia
Dobiega końca realizacja projektu RITA 2018-12 „Rozwój ekologicznych organizacji pozarządowych i ich współpracy z naukowcami na rzecz poszerzenia sieci Emerald na Ukrainie”, realizowanego przez Fundację Dziedzictwo Przyrodnicze wspólnie z organizacją partnerską z Ukrainy – NGO „Ukrainian Nature Conservation Group”. Projekt jest współfinansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu RITA – Przemiany w regionie, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.
Większa cześć działań projektu została zrealizowana na Ukrainie:
- Odbyły się dwa 4-dniowe szkolenia terenowe w obwodzie Winnickim i Kirowogradskim na Ukrainie, podczas których 46 naukowców podniosłow poziom swojej wiedzy i umiejętności w zakresie metod identyfikacji, opisu i mapowania siedlisk.
- W Kijowie odbyło się 9 lekcji/treningów dla działaczy ekologicznych NGO, niezbędnych do efektywnej pracy w zespole i osiągnięcia lepszych wyników i większych sukcesów swoich działań oraz 11 prezentacji pracy zespołu, zajmującego się tworzeniem „shadow list” obszarów sieci Emerald na Ukrainie dla studentów różnych uczelni.
- Zostały wydane 2 publikacje: folder „Projektowanie i ochrona obszarów sieci Emerald” i książka „Obszary proponowane do włączenia do sieci Emerald na Ukrainie („shadow list”, część 2)”.
W dniach 30 kwietnia – 5 maja 2019 w bazie terenowej Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze w Nowosiólkach Dydyńskich odbyło się spotkanie partnerów projektu, które pozwoliło na wymianę doświadczeń, przeanalizowanie i podsumowanie dotychczasowych działań w dziedzinie rozwoju sieci Emerald na Ukrainie oraz zaplanowanie dalszych prac w tej dziedzinę biorąc pod uwagę doświadczenie Polski w dziedzinie rozwoju i ochrony sieci obszarów Natura 2000. W ramach spotkania odbyło się także za pośrednictwem moderatora planowanie strategiczne dla organizacji partnerskiej z Ukrainy, co przyczyniło się do jej rozwoju instytucyjnego.
W ramach spotkania odbyło się także terenowe study-tour: odwiedziliśmy projektowany Turnicki Park Narodowy, rezerwat przyrody „Krówniki”, obszar Natura 2000 „Fort Salis Soglio” oraz przejście dla zwierząt nad autostradą A4.
Ostatnim działaniem, przewidzianym w ramach projektu, będzie udział dwóch przedstawicieli organizacji partnerskiej z Ukrainy w seminarium biogeograficznym Emerald na Białorusi w czerwcu 2019 roku.