Petycje
Bezpieczny Trakt Warecki – dla środowiska i społeczności!
1 marca, 2024
DO:
- Starosty Powiatu Piaseczyńskiego
- Rady Powiatu Piaseczyńskiego
- Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno
- Rady Miasta i Gminy Piaseczno
- Dyrekcji Chojnowskiego Parku Krajobrazowego
Szanowni Państwo
Trakt Warecki, na odcinku od Żabieńca aż do Krępy, jest częścią ekosystemu Chojnowskiego Parku Krajobrazowego. Z racji swoich wartości historycznych, przyrodniczych i społecznych, jako szlak martyrologii, główny szlak turystyczny parku oraz lokalny korytarz ekologiczny znajdujący się w obszarze PRAWNIE CHRONIONYM zasługuje na szczególną uwagę i właściwe rozwiązania.
Co się stało ?
Półtora roku temu na Trakcie Wareckim (ulica Gościniec Warecki), Starostwo Powiatowe w Piasecznie zrealizowało kontrowersyjny projekt drogowy. W wyniku tej inwestycji, przeprowadzonej pomimo protestów wielu mieszkańców, organizacji i inicjatyw społecznych, doprowadzono do sytuacji, w której przebudowana część Traktu Wareckiego straciła swój turystyczny charakter, a ważny korytarz migracyjny zwierząt został przecięty ruchliwą drogą. Obecna organizacja ruchu na trakcie ZAGRAŻA BEZPIECZEŃSTWU WSZYSTKICH UŻYTKOWNIKÓW RUCHU, brakuje efektywnych rozwiązań dla rowerzystów i pieszych.
Głównym dokumentem strategicznym inwestycji była karta informacyjna przedsięwzięcia (KIP), w której prognozowany ruch kołowy, po modernizacji nawierzchni drogi, oszacowany został błędnie na 102 pojazdy na dobę. W KIP nie uwzględniono również występowania korytarza migracyjnego dla zwierząt. Na tej podstawie wpływ inwestycji na środowisko oceniono jako znikomy.
Jakie są fakty?
Przeprowadzone jesienią 2023 roku, w ramach projektu „Trakt Warecki – interwencja dla środowiska i społeczeństwa”, badania natężenia ruchu, wykazały, że w ciągu doby Traktem Wareckim porusza się do 1200 pojazdów!
To 17 razy więcej niż poruszało się przed przebudową drogi !
i 12 razy więcej pojazdów niż prognozowano w KIP na rok 2025 !
W raporcie bezpieczeństwa ruchu drogowego (BRD) wykazano liczne błędy popełnione na etapie planowania i realizacji inwestycji, mające wpływ na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego m.in. niewłaściwe zarządzanie prędkością, nieczytelna organizacja ruchu, brak widoczności na łukach przy dopuszczalnej prędkości 60 km/h.
W ramach projektu powstała także analiza herpetologiczna oddziaływania zrealizowanej inwestycji na populacje płazów i gadów.
Wynika z niej bezpośrednio iż obecne rozwiązania drogowe zagrażają również migrującym przez Trakt Warecki zwierzętom!
Co ważne, w dokumencie zaznaczono, że „Zrealizowana inwestycja drogowa NIE POZWALA REALIZOWAĆ W PEŁNI PLANU OCHRONY CHOJNOWSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO”.
Obecna sytuacja – utwardzenie i poprowadzenie asfaltu na części Traktu Wareckiego, biorąc pod uwagę dane o zwiększonym znacznie natężeniu ruchu, może doprowadzić do zaniku lokalnych populacji płazów w ciągu kilku sezonów!
W związku z powyższym, wnioskujemy o przeprowadzenie działań zgodnych z rekomendacjami ekspertów (kliknij i przeczytaj rekomendacje), w tym m.in:
1. Uspokojenie ruchu poprzez wprowadzenie rozwiązania polegającego na przekroju „2 minus 1” oraz wprowadzenie wbudowanych w jezdnię skutecznych progów zwalniających w rekomendowanym typie i rozstawie.
2. Wprowadzenie strefy ograniczenia prędkości do 30 km/h na całym odcinku asfaltowego traktu.
3. Obniżenia kategorii drogi z powiatowej na gminną, zgodnie z art. 6a i 7 uodp poprzez uchwały odpowiednio rady powiatu i rady gminy.
4. Obniżenia klasy drogi do dojazdowej zgodnie z art. 14 upzp, poprzez uchwalenie przez radę gminy zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
5. Wprowadzenie rozwiązań technicznych dla migrujących gatunków – przejścia dla zwierząt: w ramach przepustów lub w konstrukcji nawierzchni (korytko) wraz z elementami naprowadzającymi, zgodnie z wytycznymi zawartymi w rekomendacjach.
6. Monitoring migracji płazów w kolejnych latach (na asfaltowym odcinku) i w przypadku, gdy rozwiązania techniczne wprowadzone na rzecz ochrony płazów okazałyby się niewystarczające, podjęcia dalszych kroków w celu ochrony ginących płazów.
OCZEKUJEMY realnej ochrony środowiska naturalnego na obszarze oddziaływania inwestycji drogowej realizowanej na części Traktu, zapewnienia właściwych warunków dla turystyki i rekreacji pieszej, rowerowej, rodzinnej, konnej na szlaku turystycznym, jakim jest Trakt Warecki, bez dalszej degradacji elementów środowiska na tym obszarze oraz podjęcia natychmiastowych działań zapobiegawczych, zgodnie z rekomendacjami ekspertów, które zapewnią BEZPIECZEŃSTWO uczestników ruchu drogowego, nim dojdzie do tragicznych w skutkach zdarzeń !
PODPISZ PETYCJĘ!
Autorem petycji jest porozumienie, w którego skład wchodzi 21 grup nieformalnych i organizacji pozarządowych, które podpisały dokument pn. “Razem dla Traktu Wareckiego!” (kliknij i zobacz), zobowiązujący do wspólnych działań na rzecz Traktu.
- Fundacja Alarm dla Klimatu
- Lokalna Organizacja Turystyczna „Wrota Karpat Wschodnich”
- Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze
- Zielony Pierścień Warszawy
- Towarzystwo Przyjaciół Zalesia Dolnego
- Stowarzyszenie Nasz Bóbr
- Stowarzyszenie przyjaciół Zalesia Górnego
- Stowarzyszenie Polska 2050
- Partia Zieloni – Rada Koordynacyjna Powiat Warszawa
- Mała i Rozlewisko
- Komitet Społeczny Park Przyrodniczy Obory
- Nowa Lewica Powiatu Piaseczyńskiego
- Dzika Baza Centrum Edukacji Outdoor & Reggio Emilia
- Inicjatywa Społeczna na Rzecz Prażmowskich Drzew
- Eko Babki Piaseczno
- Stowarzyszenie Użytkowników Osiedla „Chata za Miastem” (ulica Gościniec Warecki
- Na Trzepaku – Eko animacje i gry terenowe
- Podaruj Ciszę – Inicjatywa Społeczna
- Fundacja Żyj Aktywnie po 50-tce
- Chodźmy lasem – kąpiele leśne
- Stowarzyszenie Rekreacyjno Sportowe Kondycja.
Projekt jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
![Active-citizens-fund@4x (3)](https://przyrodnicze.org/wp-content/uploads/2024/03/Active-citizens-fund@4x-3.png)