Chrońcie przyrodę, a nie swoje stołki!
Opublikowano, 14.02.2022 r.
Do
Sz. P. Andrzej Szweda-Lewandowski
Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska to instytucja, która powinna stać na straży przyrody, zapewnić jej ochronę, nie dopuszczać do pogorszenia stanu środowiska. Jednak w krakowskim RDOŚ jest inaczej: postępowania ciągną się latami, urzędnicy chowają głowę w piasek lub nie stają w obronie małopolskiej przyrody.
Takich przykładów jest wiele, piszemy o nich w skardze, którą organizacje pozarządowe złożyły do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Lista zaniedbań, opóźnień w decyzjach i po prostu złej woli jest długa: Łąki „na Klinach” w Krakowie, zanikające rzeki w okolicach kopalń koło Olkusza, rezerwaty „Madohora” i „Mała Puszcza Kleszczowska”, sprawa zanieczyszczeń środowiska powstałego po działalności huty im Sendzimira, niszczenie siedlisk wokół kamieniołomu „Dubie” i wiele innych.
Czego żądamy od zwierzchników krakowskiego RDOŚ? Żądamy kontroli i wyciągnięcia wniosków personalnych, czyli zmiany kierownictwa RDOŚ. My, w Krakowie mamy dość. Jeśli zgadzasz się nami, pomóż i podpisz naszą skargę.
Dlaczego warto podpisać naszą skargę?
Nasze wątpliwości budzi postępowanie RDOŚ w Krakowie w następujących sprawach:
- Uzgodnienie projektów uchwał Rady Miasta Krakowa w sprawie ustanowienia użytku ekologicznego „Łąki na Klinach”.
- Postępowanie w sprawie wystąpienia na Potoku Olszanickim szkody w środowisku w wodach, w powierzchni ziemi oraz w gatunkach chronionych i chronionych siedliskach przyrodniczych, w związku z zanieczyszczeniem Potoku wprowadzanymi do niego ściekami.
- Katastrofa przyrodnicza i społeczna na obszarze Zachodniej Małopolski i Zagłębia Dąbrowskiego związana z likwidacją kopalni rud cynku i ołowiu „Olkusz-Pomorzany”.
- Brak kontroli środowiska w rejonie kombinatu metalurgicznego ArcelorMittal Poland w Nowej Hucie i bezczynność wobec wniosku o zagrożenie szkodą w środowisku.
- Wyrażenie zgody na umyślne niszczenie siedlisk oraz umyślne przemieszczanie w środowisku przyrodniczych okazów kruszczyka szerokolistnego, buławnika wielokwiatowego, buławnika mieczolistnego oraz pokrzyka wilczej jagody z terenu Leśnictwa Dubie, Nadleśnictwo Krzeszowice w związku z wycinką drzew planowaną w celu powiększenia obszaru eksploatacji złoża dolomitu Kopalni Dubie (obszar Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie).
- Opieszałość w rozpatrywaniu wniosku o poszerzenie obszaru rezerwatu przyrody „Madohora”.
- Odrzucenie wniosku o utworzenie rezerwatu przyrody „Mała Puszcza Kleszczowska”.
Pobierz i przeczytaj pełną treść skargi