Akademia Dzikiego Wschodu rusza w Puszczy Knyszyńskiej

maj 30, 2025

Już w połowie czerwca ruszają pierwsze zajęcia Akademii Dzikiego Wschodu w Puszczy Knyszyńskiej. Będzie to cykl dwudniowych zjazdów, którego celem jest popularyzacja wiedzy o tym wyjątkowym miejscu na mapie Polski. Pierwsza sesja odbędzie się w dniach 14 i 15 czerwca i będzie poświęcona dziejom Puszczy Knyszyńskiej i temu jak powstawała. Wśród prelegentów znajdzie się Krzysztof Wolfram, leśnik, przyrodnik i ekolog, osoba, która większość swojego zawodowego życia związała z Puszczą Knyszyńską. 

Pierwsza sesja odbędzie się w dwóch miejscach. Pierwszego dnia spotkamy się w Supraślu, stacjonarnie i dowiemy się, jak powstawała Puszcza Knyszyńska, jak wyglądała jej ochrona na przestrzeni ostatnich stu lat. Poznamy kulisy powstania pierwszych rezerwatów przyrody i Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej. Będzie również wykład poświęcony sośnie i mieszkańcom Puszczy oraz projekcja filmu. Drugiego dnia spotkamy się w historycznej części Puszczy Knyszyńskiej i w czasie wycieczki terenowej podążymy śladami Zygmunta Augusta, któremu ten kompleks leśny zawdzięcza swoją nazwę oraz pierwsze próby jego ochrony.

Projekt “Akademia Dzikiego Wschodu” jest adresowany w pierwszej kolejności do osób mieszkających w województwie podlaskim, w powiatach i gminach, w których granicach znajduje się Puszcza Knyszyńska. Ten jeden z największych zwartych kompleksów leśnych w Polsce przez lata pozostawał w cieniu swojej lepiej znanej sąsiadki, Puszczy Białowieskiej.

Akademia Dzikiego Wschodu w Puszczy Knyszyńskiej nawiązuje do Wszechnicy Biebrzańskiej, która funkcjonuje już od lat w Biebrzańskim Parku Narodowym i popularyzuje wiedzę o dolinie rzeki Biebrzy. Organizator Akademii, Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze, jest przekonana, że tak wyjątkowy przyrodniczo, krajobrazowo i kulturowo obszar, jakim jest Puszcza Knyszyńska, zasługuje na szczególną promocję, i to w jej najbliższym otoczeniu. Jest to bowiem kompleks, na którego skraju położone jest duże miasto wojewódzkie Białystok, a jego obszar znajduje się w granicach aż trzech powiatów.

Każde sesja Akademii będzie miała formułę dwudniowych spotkań. Pierwszego dnia odbędą się zajęcia o charakterze stacjonarnym w Supraślu. Drugiego będzie to spotkanie w terenie. Prowadzącymi będą osoby, które zajmują się zawodowo poruszanymi w ramach zjazdów tematami. Nie zabraknie opowieści o różnych dzikich mieszkańcach Puszczy, o tym jak Puszcza Knyszyńska powstawała i o wielu innych tematach dotyczących tego miejsca.

Udział w cyklu spotkań edukacyjnych będzie możliwy wyłącznie po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego: https://forms.gle/WgsnjbZRQoahWZaFA

Obowiązuje kolejność zgłoszeń. Szczegółowe informacje dotyczące programu spotkania otrzymają zarejestrowane osoby drogą mailową. Liczba przewidzianych uczestników spotkania: 25. 

Planujemy przygotowanie listy osób rezerwowych w przypadku większego zainteresowania. Osoby, które wezmą udział w całym cyklu spotkań obejmującym sześć dwudniowych sesji, otrzymają również specjalny dyplom ukończenia zajęć i publikacje poświęcone Puszczy Knyszyńskiej.

W trakcie zajęć przewidziany jest posiłek. Dojazd na zajęcia we własnym zakresie.

W programie Akademii Dzikiego Wschodu przewidziana są również warsztaty, wizyty studyjne i zajęcia adresowane do dzieci, a poświęcone różnym aspektom związanym z dziedzictwem przyrodniczym i kulturowym Puszczy Knyszyńskiej.

Projekt „Akademia Dzikiego Wschodu” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021–2027.

Przejdź do treści