Mechanizm sygnalizowania o nieprawidłowościach

sty 1, 2025

Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze informuje o funkcjonowaniu mechanizmu umożliwiającego sygnalizowanie o potencjalnych nieprawidłowościach lub nadużyciach finansowych, w tym konfliktu interesów dotyczących projektu „Akademia Dzikiego Wschodu” FEPW.02.03-IW.01-0015/24, w ramach Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej 2021-2027, Priorytet FEPW.02 Energia i klimat, Działanie: 2.3 Bioróżnorodność, Typ projektu: Podnoszenie świadomości ekologicznej i promowanie postaw proekologicznych, nabór nr FEPW.02.03-IW.01-003/23.

Zalecamy zapoznanie się z opracowanym poradnikiem „Zapobieganie i sposób postępowania w sytuacjach wystąpienia korupcji i nadużyć finansowych, w tym konfliktu interesów w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021 – 2027” dostępny na stronie internetowej Instytucji Zarządzającej https://www.fepw.gov.pl/strony/zapobieganie-naduzyciom/.

Zgłoszenia o wszelkich nieprawidłowościach dotyczących projektu należy kierować do Instytucji Wdrażającej – Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej za pośrednictwem danych kontaktowych lub narzędzi udostępnionych na stronie https://www.gov.pl/web/nfosigw/zglos-nieprawidlowosc albo za pośrednictwem Beneficjenta na adres biura projektu: Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze ul. Słowackiego 6/10, 35-060 Rzeszów e-mail: gosia@przyrodnicze.org.

W przypadku chęci pozostania anonimowym zachęcamy do wypełnienia formularza: https://forms.gle/53fqBjooYUnhkFEWA.

Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze nie będzie podejmowała działań odwetowych wobec swoich pracowników, wykonawców, jak również innych osób związanych z Projektem, które skorzystały z mechanizmu sygnalizacyjnego, w dobrej wierze przekazały informację o możliwości wystąpienia nieprawidłowości lub nadużycia finansowego.

Przekazywane sygnały o nieprawidłowościach pozwolą na wprowadzenie odpowiednich środków zaradczych oraz przyczynią się do zapewnienia najwyższych standardów realizacji projektów.

Poza wyżej wskazanymi mechanizmami zgłoszeń o nieprawidłowościach, zgłoszenia można dokonać także bezpośrednio do Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF).

Ze służbami OLAF można się skontaktować we wszystkich językach urzędowych Unii Europejskiej:

a) za pomocą elektronicznego Systemu Powiadamiania o Nadużyciach – FNS (Fraud Notification System) dostępnego na stronie internetowej: https://fns.olaf.europa.eu/main_pl.html;

b) pocztą, kierując korespondencję na adres OLAF – European Anti-Fraud Office, European Commission, Rue de la Loi, 200, 1049 Bruxelles/Brussel, Belgique/België; 

c) e-mailem na adres poczty OLAF-FMB-SPE@ec.europa.eu.

Szczegółowe informacje w tym zakresie dostępne są na stronie internetowej: https://ec.europa.eu/anti-fraud/investigations_pl zaś wszystkie dane kontaktowe znajdują się na stronie https://anti-fraud.ec.europa.eu/olaf-and-you/report-fraud_pl. 

 

#FunduszeUE

Przejdź do treści