Prezentowana Państwu broszura dotyczy Traktu Wareckiego, który nie jest zwyczajną drogą powiatu piaseczyńskiego, co uzasadniamy wewnątrz niniejszego opracowania.
To historyczny, turystyczny i cenny przyrodniczo szlak w Chojnowskim Parku Krajobrazowym. Do niedawna był on urokliwym, zacisznym i wolnym od pośpiechu miejscem, gdzie spacerowicze, zwierzęta i rowerzyści mogli bezpiecznie poruszać się po gruntowej, nierównej nawierzchni drogi.
Niestety jesienią 2022 roku część gruntowej nawierzchni pokrył asfalt, ciszę zagłuszył hałas pojazdów, a bezpieczeństwo znikło. Pomysł zaasfaltowania Traktu i uczynienia z niego drogi zbiorczej (KDZ) był na tyle kontrowersyjny, że od wiosny 2022 roku część mieszkańców chciała go zatrzymać, alarmując okoliczne organizacje pozarządowe i podejmując różnorodne działania. Smutny jest fakt, że głównie z powodu braku woli dialogu ze strony ówczesnego starosty piaseczyńskiego – asfalt (w zmienionej formie) wylano. Obecna sytuacja na Trakcie Wareckim, w jego asfaltowej części, jest nie do przyjęcia z wielu powodów, opisywanych w niniejszej broszurze.
Dlatego właśnie 3 organizacje: Lokalna Organizacja Turystyczna „Wrota Karpat Wschodnich”, Fundacja Alarm dla Klimatu oraz Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze, podjęły partnerstwo i zrealizowały projekt, którego skutki są opisane wewnątrz broszury.
Zachęcamy do lektury – ta publikacja to nie tylko podsumowanie działań projektowych, ale również historia starań i interwencji lokalnych społeczności o miejsce dla nich cenne, rezultaty tych walk oraz rekomendacje, które mogą być przydatną wskazówką dla mieszkańców innych części Polski, którzy chcą ochronić walory swojego regionu przed niszczycielskim działaniem niektórych, wątpliwych inwestycji.
Publikacja do przeczytania/ pobrania w PDF dostępna jest pod linkiem: PUBLIKACJA – ZOBACZ
Projekt był możliwy dzięki finansowaniu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.