W dniu 2 grudnia 2024 roku odbyło się spotkanie pn. „Murawy kserotermiczne doliny Wiaru”, poświęcone bioróżnorodności oraz znaczeniu muraw kserotermicznych w Dolinie Wiaru.
W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele środowiska naukowego, organizacji pozarządowych oraz pasjonaci przyrody z regionu.
Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 10:00 od przywitania uczestników. Następnie mgr inż. Piotr Klub z Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze przedstawił prezentację pt. „Charakterystyka Pogórza Przemyskiego – najcenniejsze ekosystemy. Projektowany Turnicki Park Narodowy i jego otulina”. W swoim wystąpieniu omówił unikalne wartości przyrodnicze Pogórza Przemyskiego, zwracając uwagę na potrzebę ochrony tego obszaru oraz znaczenie projektowanego Turnickiego Parku Narodowego.
Druga część spotkania, poprowadzona przez dr. inż. Pawła Wolańskiego z Uniwersytetu Rzeszowskiego, skupiła się na temacie „Murawy kserotermiczne Doliny Wiaru – bioróżnorodność i potrzeba ochrony”. Prelegent szczegółowo omówił bogactwo gatunkowe muraw kserotermicznych, zagrożenia związane z ich degradacją oraz metody ochrony tych cennych ekosystemów.
Spotkanie zakończyło się sesją pytań i dyskusją, w której uczestnicy mogli wymienić swoje spostrzeżenia oraz pomysły na działania na rzecz ochrony muraw kserotermicznych.
Dziękujemy wszystkim za udział oraz cenne uwagi wniesione podczas dyskusji. Mamy nadzieję, że spotkanie przyczyni się do dalszego promowania ochrony przyrody Doliny Wiaru i inicjowania nowych projektów w tym obszarze.