Zapraszamy na wyjątkowy mikrofestiwal przyrodniczy w sercu Beskidu Niskiego!
W weekend 12–14 grudnia czeka na Was seria warsztatów, terenowych wypraw oraz inspirujących prelekcji, prowadzonych przez ekspertów oraz pasjonatów dzikiej natury.
Miejsca są ograniczone – obowiązują osobne zapisy na każde wydarzenie!
Co w programie?
📅 12 grudnia (piątek)
18:00 – warsztaty stacjonarne – „Ptaki wokół nas” (Gorlice)
Warsztaty „Ptaki wokół nas” to spotkanie poświęcone ptakom zimującym w bezpośrednim sąsiedztwie człowieka. Uczestnicy poznają najczęściej spotykane gatunki, ich potrzeby zimą oraz zasady mądrego dokarmiania. W części praktycznej każdy wykona własne kule tłuszczowe dla ptaków, które będzie można zabrać ze sobą i wywiesić w odpowiednim miejscu.
Warsztaty odbędą się w Gorlicach, a poprowadzi je Jakub Wyka – przyrodnik i edukator związany ze Stowarzyszeniem Ficedula.
👉 Zapisy: https://app.evenea.pl/event/ptakiwokolnas/
📅 13 grudnia (sobota)
12:00 – cykl prelekcji (Schronisko Bartne)
1) Prelekcja „Walory przyrodnicze Beskidu Niskiego” poświęcona będzie najważniejszym cechom, które czynią Beskid Niski jednym z najcenniejszych przyrodniczo obszarów w Polsce. Omówione zostaną m.in.: dlaczego Beskid Niski jest obszarem cennym przyrodniczo, jakie gatunki i siedliska decydują o jego wyjątkowości oraz jaka jest rola lasów o wysokim stopniu naturalności, dolin rzecznych i mozaiki siedlisk w funkcjonowaniu procesów ekologicznych. O tym wszystkim będzie można usłyszeć od Konrada.
Prelekcję poprowadzi Konrad Krasoń – przyrodnik i edukator, na co dzień pracujący w Magurskim Parku Narodowym. Specjalista w zakresie ornitofauny i entomofauny regionu.
2) Prelekcja „Duże drapieżniki w Karpatach” poświęcona będzie wilkom, rysiom i niedźwiedziom, dla których Karpaty stanowią jeden z najważniejszych obszarów ostojowych w Europie. Uczestnicy poznają biologię tych gatunków, ich wymagania siedliskowe, rolę w ekosystemie oraz znaczenie korytarzy migracyjnych. Poruszony zostanie także temat konfliktów na linii człowiek–drapieżnik, sposobów ich łagodzenia oraz praktycznych działań prowadzonych na rzecz ochrony dużych drapieżników w Beskidzie Niskim i całych Karpatach.
Prelekcję poprowadzi Zenon Wojtas – biolog, specjalista ds. dużych drapieżników w Magurskim Parku Narodowym.
3) Prelekcja „Sowy Karpat” przybliży świat nocnych skrzydlatych drapieżników zamieszkujących górskie lasy. Omówione zostaną m.in. najważniejsze gatunki sów występujące w Karpatach, ich preferencje siedliskowe oraz rola, jaką odgrywają w funkcjonowaniu leśnych ekosystemów. Uczestnicy dowiedzą się także, jakie zagrożenia wpływają na populacje sów i jakie działania ochronne mogą wspierać ich przetrwanie, a także jak obserwować te ptaki w odpowiedzialny, nieinwazyjny sposób.
Prelekcję poprowadzi Jakub Wyka – przyrodnik i edukator związany ze Stowarzyszeniem Ficedula.
👉 Zapisy na cykl prelekcji: https://app.evenea.pl/event/prelekcjieodkryjdzikoscbn/
16:30 – Warsztaty terenowe – „Nocne życie lasu” (Bartne)
Warsztaty „Nocne życie lasu” będą okazją, by doświadczyć lasu po zmroku i zobaczyć, jak bardzo różni się on od znanego nam, obserwowanego za dnia. Podczas spaceru porozmawiamy o tym, jak las funkcjonuje zimą nocą, jakie zwierzęta, w tym sowy, pozostają wtedy aktywne oraz jak wygląda ich życie o tej porze roku. Ponasłuchujemy odgłosów nocy. Spotkanie będzie okazją, żeby oswoić się z przebywaniem w lesie w ciemności, w bezpiecznych warunkach, z poszanowaniem spokoju dzikich mieszkańców.
Warsztaty odbędą się w terenie leśnym w sąsiedztwie schroniska Bartne, a poprowadzi je Jakub Wyka – przyrodnik i edukator związany ze Stowarzyszeniem Ficedula.
👉 Zapisy: https://app.evenea.pl/event/nocnezycielasu/
📅 14 grudnia (niedziela)
07:30 – Warsztaty terenowe – „Tropienie” (otulina MPN)
Warsztaty „Tropienie” to poranny spacer połączony z poszukiwaniem śladów obecności dużych drapieżników, takich jak wilk czy ryś. W jednym z najdzikszych miejsc w Polsce, uczestnicy nauczą się rozpoznawać tropy, odchody i inne znaki bytowania tych zwierząt oraz dowiedzą się, jak odróżnić je od śladów pozostawianych przez gatunki pospolite. Kto wie, może śnieg zdradzi nam też, że niejeden niedźwiedź jeszcze nie zdecydował się na porządny zimowy sen…?
Warsztaty odbędą się w okolicach otuliny Magurskiego Parku Narodowego, a poprowadzi je Zenon Wojtas – biolog, specjalista ds. dużych drapieżników w Magurskim Parku Narodowym.
👉 Zapisy: https://app.evenea.pl/event/tropienieodkryjdzikoscbn/
✔ Wszystkie wydarzenia są bezpłatne
❗ Liczba miejsc ograniczona — obowiązują zapisy
Widzimy się?
***
Projekt „Śladami przyrody: edukacja na rzecz ochrony dziedzictwa naturalnego” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027
#FunduszeUE #mikrofestiwale #BeskidNiski
