.

Dyskusja na temat gniazda orlika zakończona

W dniu 14 lutego opublikowaliśmy film spod drzewa oznaczonego do wycinki, położonego na terenie Nadleśnictwa Stuposiany. Na drzewie znajdowało się duże gniazdo. Ta publikacja wywołała falę komentarzy, w tym Nadleśnictwa Stuposiany.

 

Nie pozostało nam nic innego, jak zapytać ekspertów w dziedzinie ptaków drapieżnych z Komitetu Ochrony Orłów, którzy od lat zajmują się ochroną ptaków drapieżnych w Karpatach. Ekspert z Komitetu w odpowiedzi na nasze zapytanie, potwierdził, że wzmiankowane gniazdo BYŁO ZASIEDLONE PRZEZ ORLIKA, co potwierdziła kontrola w 2015 roku – stwierdzono wtedy jednego pierzącego się ORLIKA w gnieździe w dniu 16 lipca 2015 roku. Tymczasem Nadleśnictwo stwierdziło, że gniazdo “nigdy nie było zasiedlone”.

 

Przypominamy: Nasi działacze trafili na to gniazdo i postanowili poinformować, że istnieje zagrożenie wycinką, dlatego podjęliśmy interwencję w tej sprawie. Tym bardziej, że sezon lęgowy za pasem, a orliki wymagają ochrony strefowej – nie tylko jednego drzewa z gniazdem.

Obowiązkiem nadleśnictwa powinno być unikanie wycinki każdego drzewa z widocznym gniazdem, zwłaszcza jeśli jest to gniazdo dużego drapieżnika, nawet gdyby nie było pewne, czy jest to orlik, czy inny gatunek.

Wzmiankowane drzewo, podobnie jak wiele innych, położone jest w strefie przypotokowej, która powinna podlegać specjalnej ochronie. To często ostatnie enklawy dzikiej karpackiej przyrody. Zatem sam fakt zaznaczenia do wycinki drzewa w tym miejscu jest również powodem do niepokoju.

Mamy nadzieję, że niniejsza informacja zakończy spór, który rozgorzał w ostatnich tygodniach i zmotywuje Lasy Państwowe do staranniejszego podejścia do zagadnień ochrony przyrody na swoim terenie. Liczymy również na sprostowanie informacji przez Nadleśnictwo Stuposiany.

.

Zobacz również

26 02-2018
Prawo łowieckie wymaga dobrej zmiany już teraz i nie może być ona podyktowana interesami lobby myśliwych, stanowiących niewielki odsetek Polek i Polaków. Wciąż nie wiemy, czy…
28 04-2016
Dobiega końca projekt realizowany przez Fundację Dziedzictwo Przyrodnicze w partnerstwie z Fundacją WWF Polska, pn.  ?Twój głos ratuje Twój las ? początek partycypacji w…
19 11-2015
Po raz kolejny Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze prezentowała swoją działalność na prestiżowej imprezie fotograficznej “XI Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej Wizje…
27 04-2017
Ważą się losy turnickich lasów i obszaru zgłoszonego jako projektowany Turnicki Park Narodowy oraz proponowany Rezerwat ?Reliktowa Puszcza Karpacka?. Do 4 maja mamy ostatnią…
31 08-2017
Ministerstwo Środowiska chce zezwolić na odstrzał łosi. 28 sierpnia br. projekt rozporządzenia w tej sprawie pojawił się na stronach Rządowego Centrum Legislacyjnego. Jego…
13 12-2017
BEZCENNE TERENY PUSZCZY KARPACKIEJ ZAGROŻONE MASOWĄ WYCINKĄ. TRAGICZNY DLA POLSKIEJ PRZYRODY PLAN LEŻY JUŻ NA BIURKU MINISTRA SZYSZKI