.

Finalizacja projektu ?Twój głos ratuje Twój las ? początek partycypacji w zarządzaniu lasami? współfinansowanego z Funduszy EOG w ramach programu dla organizacji pozarządowych Obywatele dla Demokracji.

Dobiega końca projekt realizowany przez Fundację Dziedzictwo Przyrodnicze w partnerstwie z Fundacją WWF Polska, pn.  ?Twój głos ratuje Twój las ? początek partycypacji
w zarządzaniu lasami? współfinansowany z Funduszy EOG w ramach programu dla organizacji pozarządowych Obywatele dla Demokracji.

Głównym zadaniem projektu jest zaangażowanie i wsparcie społeczeństwa w procesie opracowywania przez instytucje publiczne, wieloletnich planów gospodarowania lasami oraz planowania inwestycji w lasach oddziałujących negatywnie na przyrodę. Projekt skierowany jest głównie do kluczowych lokalnych interesariuszy, przyrodników a także turystów zainteresowanych przyrodą Beskidu Niskiego, Bieszczad i Pogórza Przemyskiego, którzy dostrzegają problem, że proces zarządzania Lasami Państwowymi przebiega w hermetycznym gronie, a w konsultacjach społecznych, mimo iż są one zagwarantowane przez prawo ? niemal nikt nie bierze udziału.

Rezultatem projektu ma być eliminacja złych praktyk polegających na braku udziału czynnika społecznego, który ma być gwarantem zrównoważonego rozwoju gospodarki leśnej, we współdecydowaniu o losach lasów w Skarbu Państwa.

W tym celu podjęto następujące działania:

  • Zorganizowano cykl szkoleń  teoretycznych (czerwiec) i warsztatowych (październik) w 3 lokalizacjach (Beskidzie Niskim, Bieszczadach oraz na Pogórzu Przemyskim ) dotyczących partycypacji społecznej w zarządzaniu lasami. W szkoleniach wzięło udział 45 osób zainteresowanych dobrym stanem przyrodniczym lasów Puszczy Karpackiej rekrutujących się zarówno ze społeczności lokalnej jak i z różnych części kraju;
  • Rozbudowano istniejący geoportal strażniczy ? stworzono wizualizację przestrzenną zawierającą informację o inwestycjach w lasach(m.in. pozyskanie drewna z wydzieleni leśnych) i opracowywanych Planów Urządzenia Lasu w Polsce.  Obsługę geoportalu  ułatwia obejrzenie   filmu instruktażowego;
  • Opracowano ulotkę oraz przewodnik partycypacyjny będący kompendium wiedzy na temat procedury opracowania Planów Urządzenia Lasu ;
  • Uczestnikom projektu zapewnione zostało poradnictwo telefoniczne w ramach  tzw. ?Zielonego telefonu? ;
  • Zrealizowano film pokazujący problemy zarządzania zasobami leśnymi Lasów Państwowych oraz możliwość udziału społecznego, który został umieszczony na kanale YouTube;
  • Zorganizowano wizytę studyjną dla dziennikarzy podczas której zaprezentowano przykłady ukazujące niezbyt racjonalne gospodarowanie zasobami leśnymi przez Lasy Państwowe, pociągające za sobą znaczne szkody w środowisku przyrodniczym, polegające m.in. na niszczeniu siedlisk życia i przerwaniu ciągłości historycznej istnienia określonych gatunków;
  • W ramach promocji konsultacji społecznych w zarządzaniu lasami wśród naukowców Fundacja wzięła udział w XIII Warsztatach Briologicznych, w spotkaniu inicjującym współpracę pomiędzy instytucjami realizującymi projekty środowiskowe w Karpatach organizowanym Krościenku nad Dunajcem oraz w wiosennej Sesji Klubu Przyrodników w Karpaczu;
  • W ramach promocji konsultacji społecznych w zarządzaniu lasami wśród studentów, wykładowców oraz osób zainteresowanych partycypacją społeczną w zarządzaniu lasami Fundacja uczestniczyła w spotkaniach organizowanych: na Uniwersytecie Rzeszowskim oraz Warszawskim, wśród społeczności lokalnej w Nowicy (Beskid Niski), podczas obozu szkoleniowego ?Leśny Patrol Obywatelski? w Białowieży, oraz wśród społeczności ?Trójmiejskie lasy? Społeczny Sprzeciw Przeciw Złej Gospodarce w Gdańsku;
  • Ponadto Fundacja uczestniczyła w 8 imprezach ekologicznych i promujących region takich jak: Dzień Ziemi 2015, Majówka pod dereniem i jabłonią, IV Piknik Organizacji Pozarządowych, 18. ORDYNASOWE Manewry Szwejkowskie w Twierdzy Przemyśl, WINCENTIADA, Międzynarodowy Festiwal Derenia, Wizje Natury 2015 oraz Dzień Ziemi 2016. Udział w wyżej wymienionych imprezach sprzyjał szerokiej promocji projektu oraz zapoznaniu społeczeństwa z działaniami projektowymi związanymi z partycypacją społeczną w zarządzaniu Lasami Państwowymi.


.

Zobacz również

29 12-2017
Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze przygotowała aktualizację dokumentacji projektowanego Parku Krajobrazowego Beskidu Niskiego. Niestety park nie powstaje pomimo wpisania do planu…
19 11-2015
Po raz kolejny Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze prezentowała swoją działalność na prestiżowej imprezie fotograficznej “XI Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej Wizje…
04 10-2017
3 października przy drodze leśnej w Nadleśnictwie Rymanów (RDLP Krosno) znaleziono martwą samicę wilka. Na jej ciele odnaleziono wlot po pocisku. Wiele wskazuje na to, że wilk…
24 02-2017
Pomimo  zaleceń naukowców, opinii Państwowej Rady Ochrony Przyrody i aktualnych wyników badań przyrodniczych, obecne Ministerstwo Środowiska wyraża brak poparcia dla idei…
09 05-2018
Wciąż czekamy na wyniki dochodzenia w sprawie oskórowanego wilka z Bieszczadów. Nasza interwencja doprowadziła do nagłośnienia tego przypadku. Dzięki badaniom genetycznym…
15 11-2017
Dobre praktyki w zakresie gospodarki leśnej?, które chce wprowadzić minister środowiska Jan Szyszko nie powinny zastępować innych przepisów wynikających z Ustawy o ochronie…
21 03-2017
Jest już wiosna i niedźwiedzie są aktywne, a zatem istnieje duże prawdopodobieństwo spotkania z nimi na górskim szlaku. Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze przypomina, jak można…
19 04-2017
Po raz kolejny Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie podała do wiadomości publicznej dane dotyczące liczebności zwierząt w podkarpackich lasach. Z danych RDLP można…