.

Nowa kapliczka, nowa tłocznia, nowe miejsca pracy

Pogórze Przemyskie wzbogaciło się o nową kapliczkę świętego Franciszka z Asyżu, która stanęła przed Punktem Informacji Turystycznej w Nowosiółkach Dydyńskich, prowadzonym przez Fundację Dziedzictwo Przyrodnicze. Z kolei w sąsiadujących z Nowosiółkami Nowych Sadach powstała tłocznia soków jabłkowych, która będzie produkować przetwory i soki z dawnych odmian jabłek i dzikich owoców. Obie inicjatywy zostały zrealizowane przez Fundację Dziedzictwo Przyrodnicze. 13 października 2017 roku odbyło się błogosławieństwo kapliczki i otwarcie tłoczni.

 

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele samorządu z gminy Fredropol, mieszkańcy Nowych Sadów i Nowosiółek Dydyńskich, przedstawiciel Straży Granicznej, Dyrektor Magurskiego Parku Narodowego. Uroczystość poprowadził ojciec Stanisław Jaromi, franciszkanin, który kieruje Ruchem Ekologicznym świętego Franciszka z Asyżu (REFA).

Święty Franciszek z Asyżu jest patronem ekologów i przyrodników ? tłumaczy Radosław Michalski z Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze. – Dlatego przed naszą informacją turystyczną znalazła się jego kapliczka. Jej autorem jest Jacek Wydrzyński, miejscowy rzeźbiarz z Rybotycz. W swojej twórczości wykorzystuje on gatunki pospolitych i niedocenianych drzew, takich jak topola. Samo przedstawienie Franciszka jest również wyjątkowe. Zamiast typowej aureoli, głowa świętego znajduje się w obłokach, wśród szybujących ptaków. Towarzyszy mu również wilk, a w dłoniach naznaczonych stygmatami, trzyma polne kwiaty. Mamy nadzieję, że nowa kapliczka będzie przystankiem tak dla pielgrzymów wędrujących do pobliskiej Kalwarii Pacławskiej jak i wszystkich odwiedzających Pogórze Przemyskie.

Oprócz kapliczki, dzięki Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze, powstała tłocznia soków w Nowych Sadach. Produkcja ruszy w przyszłym roku. W tłoczni będą produkowane soki jabłkowe ze starych odmian jabłek i innych owoców, pozyskiwanych ze starych sadów, które zachowały się na Pogórzu Przemyskim. Oprócz soków, powstawać będą również przetwory z dzikich owoców i ziół, tak, aby produkcja nie była prowadzona wyłącznie w sezonie zbioru jabłek. Nowy obiekt powstał z myślą o mieszkańcach gminy Fredropol. Stworzy nowe miejsca pracy, dla osób zatrudnionych przy produkcji. Jednocześnie jabłka będą skupowane od lokalnych rolników.

 

Zobacz również

21 03-2017
Jest już wiosna i niedźwiedzie są aktywne, a zatem istnieje duże prawdopodobieństwo spotkania z nimi na górskim szlaku. Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze przypomina, jak można…
08 10-2015
Zapraszamy na 2-dniowe warsztaty, podczas których dowiesz się jak uczestniczyć w procedurze opracowania PUL, w jaki sposób składać uwagi i wnioski oraz jak społeczeństwo może…
08 01-2019
Stanowisko koalicji Niech Żyją! w sprawie planów masowego odstrzału dzików
01 02-2018
Dziś, po raz drugi w Polsce, obchodzimy Dzień bez oleju palmowego. Organizatorzy tegorocznej akcji zachęcają Polaków do wyboru produktów spożywczych bez tego tłuszczu roślinnego.…
03 02-2017
W 2016 roku Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze zgłosiła wnioski o utworzenie 16 nowych stref dla orlika krzykliwego i 10 dla sóweczki. Zgłoszenia dotyczyły obszaru Pogórza…
06 12-2017
Jak odróżnić prawdziwego Mikołaja od oszusta? Prawdziwy Mikołaj nie daje słodyczy z olejem palmowym. Dlaczego? Bo prawdziwy Mikołaj troszczy się o zwierzęta i las, również ten…
02 03-2016
Bieszczadzkie porosty, granicznik płucnik Lobaria pulmonaria i puchlinka ząbkowana Thelotrema lepadinum, zaliczane do gatunków reliktowych lasu naturalnego, zostały zgłoszone do…