.

Pomóż polskim pszczelarzom i bieszczadzkim niedźwiedziom

 

 

Pomóż polskim pszczelarzom i bieszczadzkim niedźwiedziom. Włącz się do naszej zbiórki. Chcemy kupić pszczelarzom zestawy specjalnych pastuchów elektrycznych, które skutecznie ochronią pasieki przez niezapowiedzianą wizytą niedźwiedzia. Jeden zestaw to koszt rzędu około 3000 złotych. Musi być odpowiednio mocny ? gruby drut i solidne słupki, jak i zasilany energią słoneczną ? pasieki są zlokalizowana z dala od stałego źródła prądu.

Stosowanie pastuchów, to najlepszy sposób na zapobieganie sytuacjom konfliktowym. Zyskają na tym i niedźwiedzie i ludzie. Tak niedźwiedzie, jak i pszczelarze będą mogli żyć obok siebie w spokoju.

Dlaczego to takie ważne? Niedźwiedź szybko uczy się pozyskiwania łatwego pokarmu. A takim pokarmem jest miód z niezabezpieczonej pasieki, zlokalizowanej w sąsiedztwie lasu. Pastuchy elektryczne są wskazywane jako najskuteczniejsza metoda zapobieganie szkodom przez autorów projektu ?Programu ochrony niedźwiedzia brunatnego w Polsce?.

Niestety pszczelarze nie mogą liczyć na żadne wsparcie. Dlatego postanowiliśmy im pomóc. W ramach tej akcji chcemy zebrać środki na minimum 5 zestawów pastuchów.

Jednak potrzeby są znacznie większe. Jeżeli uda się nam zebrać więcej, zakupimy kolejne pastuchy. Zapotrzebowanie jest bardzo duże. Lista pszczelarzy oczekujących na taki zestaw jest bardzo długa. Ze wstępnych informacji zebranych od kół pszczelarzy z Bieszczadów, Pogórza Przemyskiego i Beskidu Niskiego, wynika, że potrzeba co najmniej 300 takich zestawów.

Ważne! Cała kwota zebrana w czasie zbiórki zostanie przeznaczona wyłącznie na zakup pastuchów elektrycznych.

Nasza Fundacja działa od dziesięciu lat na terenie polskich Karpat wschodnich – w Bieszczadach, w Beskidzie Niskim i na Pogórzu Przemyskim. Zajmujemy się ochroną polskiej przyrody, ze szczególnym uwzględnieniem dwóch dużych karpackich drapieżników ? wilka i niedźwiedzia.

.

Zobacz również

29 10-2015
Bieszczady i Płaskowyż Przemyski przecina coraz bardziej rozbudowana sieć nowych i modernizowanych leśnych dróg, które budowane są w celu sprawnego usuwania drewna z tych części…
22 08-2016
Już dziesięć nowych miejsc lęgowych sóweczki na obszarze projektowanego Turnickiego Parku Narodowego zostało zgłoszonych przez Fundację Dziedzictwo Przyrodnicze do Regionalnej…
13 12-2017
BEZCENNE TERENY PUSZCZY KARPACKIEJ ZAGROŻONE MASOWĄ WYCINKĄ. TRAGICZNY DLA POLSKIEJ PRZYRODY PLAN LEŻY JUŻ NA BIURKU MINISTRA SZYSZKI
26 02-2018
Prawo łowieckie wymaga dobrej zmiany już teraz i nie może być ona podyktowana interesami lobby myśliwych, stanowiących niewielki odsetek Polek i Polaków. Wciąż nie wiemy, czy…
07 12-2017
Wciąż nie ma decyzji Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w sprawie powołania nowego rezerwatu przyrody "Reliktowa Puszcza Karpacka". Tymczasem nowy Plan Urządzania Lasu dla…