.

Senat przegłosował dobrą zmianę prawa łowieckiego

Senat opowiedział się za dobrymi zmianami przyjętymi przez Sejm. Jednocześnie dodał poprawkę dotyczącą obowiązku regularnych badań myśliwych oraz wzmocnił przepis o dezubekizacji Polskiego Związku Łowieckiego, rozszerzając grono osób, które nie mogą wejść w skład organów PZŁ, o tajnych współpracowników służby bezpieczeństwa.

Po raz pierwszy Parlament sprzeciwia się Rzeczpospolitej Myśliwskiej i wsłuchuje w głos społeczeństwa, które nie akceptuje łowiectwa w obecnej formie. Pomimo oporu niektórych senatorów związanych z PZŁ i broniących interesów myśliwych, reprezentujących zaledwie 0,3% społeczeństwa, Senat opowiedział się za dobrą zmianą prawa łowieckiego, przegłosowaną przez Sejm. Jednocześnie przegłosowano bardzo ważną poprawkę dotyczącą obowiązkowych i regularnych badań okulistycznych i psychologicznych przez myśliwych. Rozszerzono też grono osób, które zostaną wykluczone z organów PZŁ za współpracę z reżimem komunistycznym.

Tym samym Senat utrzymał zakaz barbarzyńskich praktyk szkolenia psów myśliwskich na żywych zwierzętach, zakaz udziału dzieci w polowaniach do lat 18, zakaz polowań zbiorowych, polowań z psami i nęcenia karmą zwierząt, w parkach narodowych oraz wykreślenie przepisu o karaniu za utrudnianie polowań. Odzyskamy też prawo do naszej własności, poprzez uproszczenie procedury wyłączania ziemi z obwodów łowieckich, które do dziś stanowią 90% terytorium Polski.

To historyczne zwycięstwo Polek i Polaków, którzy w większości nie akceptują obecnego modelu łowiectwa i domagali się jego ucywilizowania – mówi Paweł Średziński z Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze.  – Podziękowania należą się wszystkim osobom zasiadającym w Senacie, sprzeciwiającym się Rzeczpospolitej Myśliwskiej, za to, że pozytywnie odpowiedzieli na apel społeczeństwa. Stało się to możliwe dzięki porozumieniu ponad politycznymi podziałami.

Nareszcie możemy mówić o końcu Rzeczpospolitej Myśliwskiej. Po wielu latach pracy udało się pokonać myśliwskie lobby. Społeczeństwo długo czekało na dobrą zmianę w prawie łowieckim. Będziemy bezpieczniejsi a nasza przyroda będzie lepiej chroniona. Cieszymy się, że rządzący stanęli po stronie społeczeństwa. Ten sukces nie byłby możliwy, bez wsparcia tysięcy Polek i Polaków, którym należą się ogromne podziękowania – mówi Radosław Ślusarczyk z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.

Zaakceptowany przez Senat kształt ustawy przyjętej przez Sejm, mimo usilnych nacisków lobby łowieckiego, pokazuje że jako społeczeństwo obywatelskie dojrzeliśmy do fundamentalnych zmian dotyczących naszego stosunku do zwierząt. Zakaz barbarzyńskiego znęcania się nad nimi podczas szkoleń psów myśliwskich, staje się dziś oczywisty.- mówi Tomasz Zdrojewski z Koalicji Niech Żyją!

Teraz nowelizacja prawa łowieckiego trafi do Sejmu, gdzie poprawki przegłosowane przez Senat, dotyczące obowiązku badań myśliwych i pełnej dezubekizacji PZŁ zostaną poddane głosowaniu. Mamy nadzieję, że znajdą one uznanie wśród Posłów i Posłanek ponad politycznymi podziałami.

Zobacz również

31 08-2017
Ministerstwo Środowiska chce zezwolić na odstrzał łosi. 28 sierpnia br. projekt rozporządzenia w tej sprawie pojawił się na stronach Rządowego Centrum Legislacyjnego. Jego…
26 03-2017
Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze rozpoczęła akcję na rzecz wprowadzenia zakazu wycinki w lasach państwowych w okresie lęgowym ptaków. Wycinanie drzew z gniazdami i dziuplami w…
17 10-2017
Pogórze Przemyskie wzbogaciło się o nową kapliczkę świętego Franciszka z Asyżu, która stanęła przed Punktem Informacji Turystycznej w Nowosiółkach Dydyńskich, prowadzonym przez…
22 05-2018
Ostatnie doniesienia na temat niedźwiedzia odwiedzającego kurnik i osiedla ludzkie w poszukiwaniu pokarmu dowodzą, że Bieszczady potrzebują pilnego wdrożenia działań, które…
20 10-2017
Już 10 listopada, zgodnie z wolą ministra Szyszki, myśliwi zaczną zabijać chronione moratorium łosie, co wynika z dokumentów opublikowanych przez Rządowe Centrum Legislacji. Uwagi…
24 08-2017
Chociaż nie ma jeszcze decyzji o wznowieniu odstrzału łosia w Polsce, ale ten gatunek znalazł się w ofercie łowieckiej na sezon 2017/2018, którą udostępniła Regionalna Dyrekcja…
24 09-2015
Pierwsze dwa tysiące drzew z rejonu projektowanego Turnickiego Parku Narodowego, w polskiej części Karpat Wschodnich, od dziś czeka na decyzję trzech rad gminy, w sprawie objęcia…