.

Sprawa wilka z Lutowisk wymaga dokładnego wyjaśnienia

W związku z opublikowanymi przez Nowiny24 informacjami w artykule ?Mieszkańcy Lutowisk skarżą się na wilki. Szczególnie jeden osobnik daje się im mocno we znaki? pragniemy zwrócić uwagę na następujące fakty.

Jak dotąd żaden ekspert nie potwierdził, że za sytuacje opisane w tekście odpowiadają wilki. Jednak jeżeli istnieją podejrzenia, że za ataki odpowiada wilk, należy niezwłocznie zgłosić sprawę do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, która jest właściwą instytucją powołaną do interwencji w przypadku zdarzeń z udziałem gatunków chronionych.

Niektóre psy mogą przypominać wyglądem wilka ? takie rasy jak husky, czy wilczak lub mieszańce wykazuję duże podobieństwo. Z informacji od osób przebywających w tej miejscowości, wynika, że na terenie Lutowisk wałęsają się co najmniej dwa bezpańskie psy, z tego jeden przypominający wilkaKażda gmina ma obowiązek walki z bezdomnością zwierząt i zajęcia się rozwiązywaniem tego problemu. Dlatego każde zwierzę pozostające bez opieki powinno zostać zgłoszone do gminy, która zgodnie z obowiązującym stanem prawnym zobligowana jest do podjęcia stosownych działań.

Zwracamy uwagę, że jak dotąd nie stwierdzono ataków wilków na ludzi w Polsce przez ostatnie dziesięciolecia. Wilki są nadal nieufne wobec człowieka, co nie wyklucza możliwości spotkania tych drapieżników. Niektóre osobniki mogą zachowywać się nietypowo. Jednym z czynników zmniejszających ich naturalny lęk przed człowiekiem może być nęcenie zwierząt mięsem na potrzeby fotografii przyrodniczej, które staje się popularną praktyką w Polsce.

Wilki stanowią też konkurencję dla części myśliwych. Jednocześnie są wciąż niedostępnym legalnie trofeum, ze względu na obowiązującą w Polsce ochroną gatunkową wilka. Są zatem osoby zainteresowane przywróceniem polowań na wilki.

Jednocześnie należy przypomnieć, że Bieszczady są jednym z ostatnich dzikich fragmentów naszego kraju. Nikogo nie powinna dziwić obecność wilków w tym rejonie. To właśnie wilki tworzą bieszczadzką legendę, która przyciąga turystów.

Chcemy też zauważyć, że w listopadzie br. informowaliśmy o sprawie ataków wilka na psy w gminie Czarna, które nie zostały potwierdzone przez RDOŚ. Dlatego sprawa wilka z Lutowisk wymaga rzetelnego wyjaśnienia, a nie kierowania się emocjami i nie potwierdzonymi przez ekspertów doniesieniami. Dopiero po uzyskaniu pewności powinno podjąć się kolejne kroki.

.

Zobacz również

10 06-2015
26 kwietnia 2015 r., w Warszawie, na Polu Mokotowskim odbył się tradycyjny festyn ekologiczny kończący obchody Dnia Ziemi w Polsce. W imprezie uczestniczyło kilkadziesiąt…
11 10-2017
Sprawa zabitego wilka, który został znaleziony w Nadleśnictwie Rymanów, wymaga dokładnego wyjaśnienia. Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze zwróciła się z wnioskiem do Nadleśnictwa o…
16 03-2018
Senat opowiedział się za dobrymi zmianami przyjętymi przez Sejm. Jednocześnie dodał poprawkę dotyczącą obowiązku regularnych badań myśliwych oraz wzmocnił przepis o dezubekizacji…
31 08-2018
Już 16 września będziemy obchodzić po raz pierwszy Dzień Łosia w Polsce. Inicjatorem ustanowienia tego dnia jest Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze, która działa na rzecz objęcia…
24 02-2017
Pomimo  zaleceń naukowców, opinii Państwowej Rady Ochrony Przyrody i aktualnych wyników badań przyrodniczych, obecne Ministerstwo Środowiska wyraża brak poparcia dla idei…
20 10-2017
Już 10 listopada, zgodnie z wolą ministra Szyszki, myśliwi zaczną zabijać chronione moratorium łosie, co wynika z dokumentów opublikowanych przez Rządowe Centrum Legislacji. Uwagi…
28 04-2016
Dobiega końca projekt realizowany przez Fundację Dziedzictwo Przyrodnicze w partnerstwie z Fundacją WWF Polska, pn.  ?Twój głos ratuje Twój las ? początek partycypacji w…