Bez kategorii

Tragiczny początek roku dla magurskich rysi

Przyrodę Magurskiego Parku Narodowego czeka trudny rok 2020 – mówi Radosław Michalski z Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze. – W ubiegłym roku nie udało się zatrzymać wyasfaltowania i udostępnienia dla ruchu samochodowego drogi biegnącej z Krempnej do Ożennej, która przecina niezwykle ważną ostoję dużych drapieżników w Beskidzie Niskim. Doszło również do zmian w dyrekcji parku. Poprzedni dyrektor nagle przestał nim być, a na to stanowisko została powołana nowa osoba, miłośnik łowiectwa, który już wcześniej, jak ustaliły media strzelał do zwierząt na terenie parku w ramach „odstrzału redukcyjnego”. Nowa dyrekcja nie zaprotestowała również w sprawie przywrócenia ruchu samochodowego na drodze przez Dolinę Ciechani.

Rysie są ofiarami coraz większej presji ludzi na obszar Magurskiego Parku Narodowego i sąsiadujące z nim tereny. Kontrowersyjna inwestycja drogowa jest tylko jednym z przykładów coraz większej ingerencji w ich siedlisko. Populacja rysia w tym parku narodowym jest szacowana na zaledwie od 3 do 5 osobników. W całej Polsce żyje około 200 rysi. Te największe dzikie koty w Polsce radzą sobie coraz gorzej w pociętym kolejnymi drogami terenie Karpat.

Samica rysia zginęła w niedzielę, 29 grudnia, po tym jak została odnaleziona, ale jej stan był tak ciężki, że nie udało się jej już uratować. Następnego dnia został znaleziony młody samiec, który był pozbawiony opieki. Dzięki interwencji pracownika parku i ekspertów ze Stowarzyszenia dla Natury „Wilk” trafił do ośrodka rehabilitacji w Bielsku-Białej.

Kolejna droga, która została przebudowana i udostępniona samochodom pozwala sądzić, że rysie będą miały kolejną śmiertelną przeszkodę do pokonania – dodaje Michalski. – To jednak nie koniec rysiowych problemów. W ubiegłym roku wrócił pomysł wybudowania wyciągu narciarskiego w Żydowskim. Poważnym zagrożeniem dla karpackiej przyrody są również plany budowy zbiornika Kąty – Myscowa.

magurski

Przekaż darowiznę

Pomóż chronić polską przyrodę

Razem z nami chroń niedźwiedzie, wilki, rysie i żbiki. Pomóż chronić ostatnie stare drzewa Puszczy Karpackiej i ich mieszkańców. Liczy się każda kwota.

Przekaż swój 1,5% KRS: 0000305072 

Konto bankowe (wpłaty w PLN) 

71 1050 1562 1000 0090 8012 6981

Newsletter

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych zgodnie z Polityką Prywatności

Zapoznałem/łam się z Klauzulą informacyjną

top