
Weź udział w 4. Dniu Łosia
To wyjątkowe święto łosia wymyśliliśmy cztery lata temu – mówią pomysłodawcy tej inicjatywy, autorzy książki „Łoś” – Paweł Średziński i Piotr Dombrowski. Skoro swój dzień w kalendarzu mają lew i słoń, to dlaczego na takie wyróżnienie nie może zasłużyć łoś. Tym bardziej, że jest on gatunkiem wyjątkowym, taką żywą skamieliną, która przetrwała w Polsce, chociaż już dwukrotnie o mało łosia nie straciliśmy.
11 września Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze, Biebrzański, Kampinoski, Narwiański i Poleski Park Narodowy, Instytut Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży, a 12 września Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych zapraszają na spacery, prelekcje, wykłady i spotkania poświęcone łosiom. Wstęp na wydarzenia jest wolny. Większość wydarzeń zaczyna się o świcie, ponieważ wtedy najłatwiej usłyszeć łosie, które obecnie mają swoje doroczne gody. Znacznie trudniej będzie je zobaczyć. Stąd pomysł na ustanowienie Dnia Łosia we wrześniu, kiedy łosie szukają miłości.
Łosie są zresztą wyjątkowymi zalotnikami – wyjaśnia Dombrowski. – Wyróżniają się delikatnością w porównaniu z jeleniami. Samiec musi być w pewnym sensie zaakceptowany przez samicę. Bukowisko, czyli czas łosiowych godów jest zatem zupełnie inne niż dość gwałtowne i głośne rykowisko u jeleni.
O tych wszystkich łosiowych tajemnicach dowiedzą się już wkrótce osoby, które wezmą udział w Dniu Łosia. Wydarzenie odbywa się już po raz 4. Co roku dopisuje frekwencja, z wyjątkiem poprzedniej edycji, która musiała odbyć się w wersji online z powodu pandemii. W tym roku tylko obchody w Puszczy Białowieskiej będą miały taką internetowa odsłonę z racji wprowadzenia stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią.
Dzień Łosia jest okazją do popularyzacji wiedzy o tym zwierzęciu – wyjaśnia Średziński. – Wciąż niewiele o łosiu się mówi, a nasza książka o nim, która ukazała się w tym roku nakładem wydawnictwa Paśny Buriat, jest tak naprawdę pierwszą publikacją popularyzującą nasze gapiszony, jak czule nazywamy łosie, która nie jest napisana z myślą o myśliwych i uwzględnia aktualny stan wiedzy o łosiach w Polsce. Wokół łosia narosło bowiem sporo mitów. Twierdzi się, że łosi jest „za dużo”, powodują wypadki i „zjadają” las. Wszystko po to, aby uzasadnić wznowienie odstrzałów na łosia, na którego nie poluje się już od 20 lat. Jak się jednak okazuje na łosia czyha szereg zagrożeń. Zmiany klimatu, coraz większa izolacja populacji łosi w Polsce, to wszystko sprawia, że łoś powinien zostać wpisany na listę gatunków chronionych.
Szczegółowy program Dnia Łosia:
11 września
Biebrzański Park Narodowy
5.30 – spotkanie uczestników na MOR Bagno Ławki, parking przy Carskiej Szosie
6.00 – Spacer Groblą Honczarowską
10.00 – spotkanie poświęcone łosiom z udziałem autorów książki „Łoś, w siedzibie Biebrzańskiego Parku Narodowego
Kampinoski Park Narodowy
6.00 – zbiórka na parkingu w Granicy i spacer
10.00 – prezentacja multimedialna w Skansenie Budownictwa Puszczańskiego w Granicy
Narwiański Park Narodowy, Ośrodek Edukacji Przyrodniczej „Młynarzówka”
– Prezentacja o łosiu oraz quiz, w którym można wygrać nagrody
– tropienie łosia, choć nie w terenie
– wystawa zdjęć
Dzień łosia połączony ze zwiedzaniem „Młynarzówki”, w związku z tym bilety będą w promocyjnej cenie 5 zł bilet normalny, a osoby uprawnione do ulgi (uczniowie, studenci, emeryci, renciści) wchodzą za darmo. Wejścia będą o 10:00, 12:00, 14:00 i 16:00. Cały cykl powinien zająć ok. 2h. PROSIMY O WCZEŚNIEJSZĄ REZERWACJĘ.
Poleski Park Narodowy
5.00 – początek spaceru i zajęć terenowych na ścieżce „Czahary”. Zbiórka pod wieżą widokową na początku ścieżki „Czahary”, na końcu wsi Zastawie.
10.00 – zakończenie spaceru. Poczęstunek.
Liczba miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. Ostateczny termin nadsyłania kart zgłoszeniowych – 9 września 2021 r. Formularz zgłoszeniowy: https://forms.gle/2yjmzGnG7w5QxYfn7
Instytut Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży (wykłady wyłącznie w wersji online z powodu stanu wyjątkowego)
10.00 – Śladami wędrowca znad bagien – aktywność i użytkowanie przestrzeni przez łosie – dr Tomasz Borowik, IBS PAN
10.45 – Co o łosiach mówią ich geny – dr hab. Magdalena Niedziałkowska, IBS PAN
11.30 – Fotograficzne spotkania z białowieskimi łosiami – dr hab. Rafał Kowalczyk, IBS PAN
12.00 – Cyfrowe łosie w IBS PAN – Joanna Łapińska, IBS PAN
12 września
Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych
Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Sobieszynie
15.00 – prezentacje o Polesiu i łosiach
16.30 – łosiowy spacer zakończony ogniskiem
