Już po raz siódmy zapraszamy na ogólnopolskie obchody Dnia Łosia. Tym razem z tej okazji 14 i 15 oraz 21 września w pięciu parkach narodowych, w jednym parku krajobrazowym, nad rzeką Małą i po raz pierwszy w Białymstoku odbędą się spacery i inne wydarzenia popularyzujące wiedzę o naszym największym jeleniowatym.
Pomysł obchodzenia Dnia Łosia wyszedł od grupy miłośników łosi, nieformalnie zrzeszonej wokół inicjatywy „#JESTEMZŁOSIEM” oraz Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze. To już siódmy rok, kiedy popularyzujemy wiedzę o łosiu w Polsce – mówi Radosław Miazek, jeden z organizatorów Dnia Łosia i wolontariusz Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze. – Chcemy w ten sposób opowiedzieć o tym zwierzaku, który jest naprawdę niezwyczajny, i budzi sympatię wielu osób. Takie dni są bardzo potrzebne, ponieważ w przestrzeni publicznej krąży wiele mitów na temat łosia, które są upowszechniane przez środowiska zainteresowane wznowieniem polowań na łosie.
W tym roku Dzień Łosia będzie okazją do nagłośnienia problemu dotyczącego ostrych zakończeń na płotach. Niestety w Polsce wciąż takie ogrodzenie, niezgodne z przepisami, są wciąż montowane wokół posesji. To śmiertelna pułapka na łosie, które podejmując próbę przeskoczenia przez takie przeszkody, mogą na nich zawisnąć i giną w niewyobrażalnych męczarniach.
W obchody Dnia Łosia jak co roku włączają się parki narodowe. 14 i 15 września odbędą się spacery i inne wydarzenia w Białowieskim Parku Narodowym, Biebrzańskim Parku Narodowym, Kampinoskim Parku Narodowym i Narwiańskim Parku Narodowym, a 21 września w Poleskim Parku Narodowym. W tym roku na Dzień Łosia w imieniu Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych zaprasza również ośrodek w Sobieszynie. W Białymstoku specjalny spacer poprowadzi współautor książki „Łoś”, Paweł Średziński. Z kolei nad rzeką Małą wydarzenie poprowadzi Daniel Petryczkiewicz.
Cieszy nas tak duże zainteresowanie Dniem Łosia – mówi Radosław Michalski, prezes Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze. – Chcemy bardzo, aby łoś doczekał się wpisania na listę gatunków chronionych, a dyskusji o jego przyszłości nie dotyczyły wznowienia polowań. To jest gatunek, którym jako kraj możemy się chwalić. A to, że łosia już parokrotnie ocaliliśmy w Polsce przed wyginięciem nie upoważnia nikogo do wznowienia odstrzałów i traktowania łosia jako gatunku łownego.
Szczegółowe informacje na temat Dnia Łosia są do znalezienia na stronie wydarzenia oraz na stronach parków narodowych i organizatorów wydarzeń z tej okazji w całej Polsce.