
Największy zlot bioróżnorodności odbył się na Podkarpaciu!
Impreza plenerowa w Huwnikach, w sąsiedztwie Turnickiego Parku Narodowego miała na celu promocję wspólnego dziedzictwa rejonu Karpat w Polsce i na Słowacji. Jej wyjątkowym walorem jest niespotykana nigdzie indziej w naszym kraju przyroda, wciąż dzika, której świat prezentują trzy duże drapieżniki, czy też orły przednie, gatunek skrajnie rzadki. W imprezie wzięły udział dzieci i młodzież, nauczyciele i edukatorzy z siedemnastu szkół z Polski i Słowacji, które uczestniczyły w tym międzynarodowym projekcie „Badacze pogranicza Wilczych Gór”, realizowanym przez Fundację Dziedzictwo Przyrodnicze w partnerstwie ze Stowarzyszeniem EKOSKOP i słowacką Fundacją Aevis.
Uczestnicy tego projektu mogli poznać niezwykłą przyrodę Karpat, dowiedzieć się jak tropić wilki, zrobić dobre zdjęcie przyrody, czy też zidentyfikować gatunki roślin i zwierząt zamieszkujących ten najdzikszy region Polski. Na zlocie w Huwnikach nie tylko uczniowie, ale i dorośli mogli utrwalić swoją wiedzę.
Ten projekt jest wyjątkowy w skali całego Podkarpacia – mówi Radosław Michalski. – Udało nam się dotrzeć do wielu szkół po obu stronach granicy i przekazać wiedzę, która pomoże poznać najbliższe sąsiedztwo uczniów karpackich szkół. Chcemy uwrażliwić najmłodszych na piękno przyrody regionu, w którym mieszkają.
Zlot został zorganizowany w ramach mikroprojektu „Badacze pogranicza Wilczych Gór” finansowanego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska Słowacja INTERREG V-A 2014-2020 oraz budżetu państwa. Głównym celem projektu było zaangażowanie, integracja nauczycieli, uczniów i mieszkańców na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowo przyrodniczego pogranicza polsko-słowackiego. Projekt realizowany był przez Fundację Dziedzictwo Przyrodnicze w partnerstwie ze Stowarzyszeniem EKOSKOP i Fundacją Aevis n.o.
