Kalkulator CO₂

Czy wiedziałeś że…

Emisja z wylesiana to około 10% światowych emisji CO2! Każdego roku powierzchnia lasów na świecie kurczy się o około 13 mln hektarów, to tak jakby wyciąć (i spalić) wszystkie drzewa jakie rosną łącznie w Polsce i w Czechach.

Przekazując darowiznę wyzeruj swój ślad węglowy

Jak najszybciej ograniczyć emisję CO2

  • Wprowadź bezmięsne dni w tygodniu
  • Zmień dostawcę prądu na takiego który ma w ofercie 100% lub większość energii z OZE
  • Zamontuj regulacje temperatury na grzejnikach / termostat w domu, temperatura 19-20*C powinna być optymalna, wietrz mieszkanie zimą krótko i intensywnie by nie wychładzać wnętrza przez długo otwarte okno
  • Gotuj z pokrywką, reguluj odpowiednio gaz/prąd, do czajnika lej tyle wody ile w danej chwili potrzebujesz
  • Kupuj lokalnie wyprodukowaną i sezonową żywność, bierz swoje torebki na owoce i warzywa
  • Zredukuj ilość spalanego w ciągu roku paliwa – używaj transportu publicznego lub zainwestuj w energooszczędne auto

Ciekawostka

Do końca XXI wieku wieczny las z stuletnim drzewostanem osiągnie 0,05 m3 drewna na m2 powierzchni czyli każdy metr kwadratowy lasu wyciągnie z atmosfery około 53,5 kg CO2.

Wszystkie lasy na kuli ziemskiej przechowują tyle CO2 ile znajduje się obecnie w atmosferze. Zaś gdyby zalesić wszystkie historycznie wylesione przez człowieka obszary na Ziemi, i zaczekać kilkaset lat, aż las dojrzeje – z atmosfery ubyłoby około 40 ppm CO2, to znacząca ilość, ale globalnie już nie wystarczająca by uchronić nas od katastrofy klimatycznej. Powinniśmy więc zrobić wszystko co w naszej mocy by zmniejszyć nasze emisje CO2, nie wycinać starych lasów a emisje na które nie mamy obecnie wpływu wyłapywać wiecznymi lasami, które najefektywniej tworzyć na gruntach na których las już sam zaczął rosnąć a drzewa mają kilkanaście – kilkadziesiąt lat.

Przekaż swój 1,5% KRS: 0000305072

Konto bankowe (wpłaty w PLN): 

71 1050 1562 1000 0090 8012 6981

Newsletter

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych zgodnie z Polityką Prywatności

Zapoznałem/łam się z Klauzulą informacyjną

top