Kalkulator CO2

Ciekawostka 1

W ciągu swojego życia dżdżownica wydala około 4,5 kg odchodów, a te są CO2 neutralne i nie zanieczyszczają atmosfery.

Ciekawostka 2

Ziemia jest przez naszą historię wielokrotnie pokrywała się całkowicie lodem i całkowicie zieloną roślinnością. Nawet te ogromne wahania ilości CO2 w atmosferze były zbyt małe, aby zatrzymać życie, które po każdym takim zdarzeniu na nowo się odradzało.

Ciekawostka 3

Nasze morze w czasie spiętrzenia w powodzi nie wydaje nawet tysiąca metrów sześciennych wody, a w czasie odpływu nie przyjmuje nawet tylu. Morze nie ma żadnych zbiorników na wodę, natomiast jego powierzchnia równomiernie przyjmuje i oddaje tyle samo wody na każdym kilometrze kwadratowym.

Jak to działa?

Projekt tworzenia wiecznych lasów poprzez wykupy gruntów na których las już spontanicznie zaczął rosnąć, las z którego nigdy nie zostanie wywiezione żadne drzewo, las ważny dla przyrody, realizowany jest w Polsce wschodniej – w otulinie Biebrzańskiego Parku Narodowego, na Roztoczu oraz w Karpatach Wschodnich.

Nie dosadzamy drzew, nie pozyskujemy drewna, nie grodzimy, mierzymy cyklicznie co kilka lat ilość m3 w przeliczeniu na hektar lasu, nasi lokalni strażnicy pilnują by nikt nie kradł drewna ani nie osuszał wiecznych lasów. Obejrzyj fil poniżej, w którym prof. dr hab. Wiktor Kotowski opowiada o roli ols w programie Wieczne Lasy.

Ciekawostka

Do końca XXI wieku wieczny las z stuletnim drzewostanem osiągnie 0,05 m3 drewna na m2 powierzchni czyli każdy metr kwadratowy lasu wyciągnie z atmosfery około 53,5 kg CO2.

Wszystkie lasy na kuli ziemskiej przechowują tyle CO2 ile znajduje się obecnie w atmosferze. Zaś gdyby zalesić wszystkie historycznie wylesione przez człowieka obszary na Ziemi, i zaczekać kilkaset lat, aż las dojrzeje – z atmosfery ubyłoby około 40 ppm CO2, to znacząca ilość, ale globalnie już nie wystarczająca by uchronić nas od katastrofy klimatycznej. Powinniśmy więc zrobić wszystko co w naszej mocy by zmniejszyć nasze emisje CO2, nie wycinać starych lasów a emisje na które nie mamy obecnie wpływu wyłapywać wiecznymi lasami, które najefektywniej tworzyć na gruntach na których las już sam zaczął rosnąć a drzewa mają kilkanaście – kilkadziesiąt lat.

Co możesz zrobić aby najszybciej ograniczyć emisję CO2?

  • Wprowadź bezmięsne dni w tygodniu.
  • Zmień dostawcę prądu na takiego który ma w ofercie 100% lub większość energii z OZE.
  • Zamontuj regulacje temperatury na grzejnikach / termostat w domu, temperatura 19-20*C powinna być optymalna, wietrz mieszkanie zimą krótko i intensywnie by nie wychładzać wnętrza przez długo otwarte okno.
  • Gotuj z pokrywką, reguluj odpowiednio gaz/prąd, do czajnika lej tyle wody ile w danej chwili potrzebujesz.
  • Kupuj lokalnie wyprodukowaną i sezonową żywność, bierz swoje torebki na owoce i warzywa.
  • Wybieraj transport publiczny lub rower.