O Fundacji

Kim jesteśmy?
Fundacja działa jako organizacja ekspercka od 2008 roku. Są wśród nas przyrodnicy i leśnicy, socjologowie i prawnicy, którzy działają na rzecz ochrony dziedzictwa przyrodniczego naszego kraju i pogranicza Polski, Ukrainy i Słowacji.
Gdzie działamy?
- Miejsca realizacji naszych działań to głównie najcenniejsze przyrodniczo lasy i obszary wodno-błotne, o charakterze naturalnym, siedliska rzadkich gatunków roślin i ostoje zwierząt.
- Miejsca realizacji naszych działań to głównie najcenniejsze przyrodniczo lasy i obszary wodno-błotne, o charakterze naturalnym, siedliska rzadkich gatunków roślin i ostoje zwierząt.
- Z czasem nasze działania objęły całą Polskę.
Stoimy na straży polskiej przyrody. Celem działań Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze jest ocalenie najdzikszych miejsc w Polsce.
Co robimy?
- Prowadzimy inwentaryzacje przyrodnicze. Odnaleźliśmy tysiące stanowisk gatunków chronionych i wskaźnikowych dla lasów pierwotnych oraz kilkadziesiąt gatunków nowych dla Polski lub uznanych za wymarłe w naszym kraju. Na obszarze planowanego Turnickiego Parku Narodowego odnaleźliśmy około 6 tysięcy drzew o wymiarach pomnika przyrody.
- Realizujemy działania prawne i podejmujemy interwencje w terenie. Wysyłamy wnioski o utworzenie pomnika przyrody, o utworzenie stref dla ptaków drapieżnych, wnioskujemy o nie pozyskiwanie drewna w miejscach występowania cennych gatunków. Pomagamy prawnie lokalnym przyrodnikom i miłośnikom polskiej przyrody
A dokładniej?
- Działamy zarówno lokalnie (monitoring obszarów w 15 nadleśnictwach karpackich, odnajdywanie i zgłaszanie gatunków objętych ochroną strefową – projekt Mikro-rezerwaty).
- Prowadzimy działania w odniesieniu do całego kraju –wzmocnienie podmiotowości obywateli w decydowaniu o polskich lasach, ochrona zagrożonych gatunków zwierząt (działania na rzecz wpisania łosia na listę gatunków chronionych, działania na rzecz ochrony niedźwiedzia i wilka).
- Na poziomie międzynarodowym:
- jesteśmy członkiem Koalicji 10% mającej na celu wdrażanie Europejskiego Zielonego Ładu, którego strategia przewiduje objęcie ścisłą ochroną 10% lądów w Unii Europejskiej (tworzymy bazy danych lasów cennych przyrodniczo, społecznie, rekreacyjnie dla całej Polski – www.lasynarodowe.pl),
- współpracujemy z organizacjami z Ukrainy i Słowacji – projekt popularyzacji obszaru „Wilczych Gór”, tworzenia sieci Emerald na Ukrainie (aktualnie wstrzymany), wsparcie w tworzeniu parków narodowych na Ukrainie.
- Na poziomie globalnym przeciwdziałamy zmianom klimatu poprzez zachowanie lasów w celu zerowania śladu klimatycznego – Projekt Wieczne Lasy
Ludzie Fundacji
Radosław Michalski
Iwona Bara
Paweł Średziński
Dorota Bury
Piotr Klub
Eliza Ziemska
Antoni Kostka