Petycje

Apel o moratorium dla Puszczy Karpackiej!

22 kwietnia, 2024

Do Premiera Rządu RP Donalda Tuska.

Do Ministry Klimatu i Środowiska Pauliny Henning-Kloski.

Do Generalnego Dyrektora Lasów Państwowych Witolda Kossa.

Apel o moratorium dla Puszczy Karpackiej!

Ogłaszam alarm dla Puszczy Karpackiej!

To nasza druga Puszcza Białowieska, która jest drugim najcenniejszym przyrodniczo obszarem w Polsce. Niestety wciąż jest bezwzględnie cięta w ramach tak zwanej wielofunkcyjnej gospodarki leśnej prowadzonej przez bieszczadzkie nadleśnictwa oraz Nadleśnictwa Bircza i Krasiczyn. W rezultacie do dziś nie jest odpowiednio chroniona. Planowany od kilku dekad Turnicki Park Narodowy nie powstał. Nie został poszerzony Bieszczadzki Park Narodowy. Nie powstały rezerwaty, o których utworzenie wnioskowała Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze. Nie tworzy się stref gawrowania dla niedźwiedzi – istnieje ich zaledwie kilka i nie są całoroczne! Ciężki sprzęt rozjeżdża potoki i strumienie. Rozorane zbocza Bieszczadów i Pogórza Przemyskiego  przyspieszyły spływ wody, zwiększając zagrożenie powodziowe na terenach niżej położonych. Niedźwiedzie nie mają spokoju w swojej krainie, wybudzane w okresie gawrowania przez hałas prac leśnych, nęcone przez myśliwych i leśników na nęciskach, pozbawiane drzew, w których mogłyby znaleźć swoje schronienie.

Puszcza Karpacka potrzebuje już teraz szybkich działań.

Nie może być zakładnikiem wąskiej grupy interesu, zainteresowanej wycinką starych drzew, która w bieszczadzkich nadleśnictwach jest deficytowa. Koszty pozyskania drewna i funkcjonowania bieszczadzkich nadleśnictw przekraczają zyski. Pozostałe lasy w Polsce, które też są wycinane, muszą zagwarantować fundusze na wycinkę Puszczy Karpackiej! Ten absurd trwa podtrzymywany przez decyzje polityczne.

Dlatego domagamy się:

  • pilnego ogłoszenia moratorium na wycinkę drzew w wieku powyżej 80 lat na terenie planowanego Turnickiego Parku Narodowego, Nadleśnictwa Krasiczyn oraz całej otuliny Bieszczadzkiego Parku Narodowego
  • utworzenia Rezerwatu Reliktowa Puszcza Karpacka oraz rezerwatów na Pogórzu Karpackim i w  Bieszczadach
  • wprowadzenia zakazu wycinki w strefach przypotokowych, w odległość minimum 30 m od koryta w górskiej części RDLP w Krośnie (nadleśnictwa: Stuposiany, Lutowiska, Cisna, Komańcza, Lesko, Ustrzyki Dolne, Bircza, Krasiczyn, Dynów, Brzozów, Kańczuga, Rymanów, Dukla, Lesko, Kołaczyce, Baligród)
  • wprowadzenia zakazu wytyczania nowych dróg zrywkowych, dopuszczenie przemieszczania się ciężkim sprzętem jedynie po istniejących drogach zrywkowych i tylko przy przesuszonej lub zamarzniętej glebie, we wszystkich górskich nadleśnictwach RDLP w Krośnie
  • utworzenia grupy roboczej do spraw powołania Turnickiego Parku Narodowego i poszerzenia Bieszczadkiego Parku Narodowego, w celu wypracowania planu dla obu obszarów chronionych i jego sukcesywnego wdrażania
  • wydłużenia okresu ochrony w strefach gawrowania niedźwiedzi na cały rok
  • wyznaczenia stref gawrowania i mateczników niedźwiedzich zgodnie z propozycjami zgłoszonymi przez stronę społeczną i przyrodników.

Puszcza Karpacka jest dobrem ogólnokrajowym. Jej funkcją nie jest zaspokajanie potrzeb wyłącznie jednej grupy, która zarabia na wycince i obrocie drewnem. Musimy działać już teraz i oczekuję od władz państwowych, zarządu Lasów Państwowych jak i urzędników na poziomie wojewódzkim poważnego potraktowania najcenniejszego dziedzictwa przyrodniczego Polski.

Skip to content