Puszcza Karpacka

Puszcza Karpacka jest obok Puszczy Białowieskiej najcenniejszym kompleksem leśnym w Polsce.
Burzliwa historia regionu sprawiła, że do lasów Bieszczadów, Pogórza Przemyskiego i Beskidu Niskiego powoli zaczęła wracać dzikość. Puszcza Karpacka jest dziś domem wielkiej trójki polskich drapieżników – niedźwiedzia, rysia i wilka. Występuje w niej tajemniczy dziki kot – żbik. To na starych puszczańskich drzewach Karpat swoje gniazda zakłada skrajnie rzadki w Polsce orzeł przedni.

Puszcza Karpacka jest wciąż nieodpowiednio chroniona.
Nie powstał Turnicki Park Narodowy. Na poszerzenie czeka Bieszczadzki Park Narodowy. To obszar, gdzie wciąż możemy znaleźć gatunki reliktowe, charakterystyczne dla lasów naturalnych. Takie, które pomimo presji ze strony człowieka zachowały swoją dzikość. Niestety. Ostatnie skrawki Puszczy są traktowane jak las gospodarczy. Wyjeżdżają z niej drzewa o wymiarach pomnikowych. Działania Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze Dostępnymi środkami przeciwdziałamy negatywnym zjawiskom związanym niedostateczną ochroną tego cennego obszaru. Wierzymy głęboko, że nasze działania się powiodą i Puszcza Karpacka, nasza druga Białowieża, zostanie zachowana dla przyszłych pokoleń. Ty również możesz wspierać nasze działania związane z ochroną Puszczy Karpackiej – dzięki Twojej darowiźnie możemy razem ocalić dom niedźwiedzia, rysia, wilka oraz żbika

Działania Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze

Dostępnymi środkami przeciwdziałamy negatywnym zjawiskom związanym niedostateczną ochroną tego cennego obszaru.

  • Prowadzimy monitoring obszarów w 15 nadleśnictwach karpackich (gatunki chronione, puszczańskie na drzewach wyznaczonych do wycinki, wyciętych, zgłaszamy nieprawidłowości do RDOŚ, prowadzimy monitoring inwestycji podejmowanych na obszarach cennych przyrodniczo, podejmujemy niezbędne działania prawne).
  • Odnajdujemy i zgłaszamy gatunki objęte ochroną strefową (orzeł przedni, orlik krzykliwy, sóweczka, bocian czarny, porosty). Jest to nasz projekt Mikro-rezerwaty. Każdy mikro-rezerwat chroni nie tylko drzewo z gniazdem czy porostem, ale i teren wokół niego od 50 do 200 metrów – w zależności od gatunku.
  • Na tym obszarze nie można wycinać również innych drzew oraz prowadzić żadnych zabiegów gospodarczych. W ten sposób powstaje obszar chroniony, w którym swoje ostoje znajdują inne gatunki roślin i zwierząt.
  • Nie ustajemy w staraniach o utworzenie Turnickiego Parku Narodowego oraz poszerzenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego

Wierzymy głęboko, że nasze działania się powiodą i Puszcza Karpacka, nasza druga Białowieża, zostanie zachowana dla przyszłych pokoleń.

Ty również możesz wspierać nasze działania związane z ochroną Puszczy Karpackiej – dzięki Twojej darowiźnie możemy razem ocalić dom niedźwiedzia, rysia, wilka oraz żbika

Zobacz powiązane aktualności:

Brak postów z tej kategorii.

Przekaż darowiznę

Pomóż chronić polską przyrodę

Razem z nami chroń niedźwiedzie, wilki, rysie i żbiki. Pomóż chronić ostatnie stare drzewa Puszczy Karpackiej i ich mieszkańców. Liczy się każda kwota.

Przekaż swój 1,5% KRS: 0000305072 

Konto bankowe (wpłaty w PLN) 

71 1050 1562 1000 0090 8012 6981

Newsletter

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych zgodnie z Polityką Prywatności

Zapoznałem/łam się z Klauzulą informacyjną

top