Dlaczego to ważne

Obecnie Ziemię zamieszkuje mniej niż 1% wszystkich gatunków, które kiedykolwiek na niej istniały! Okazuje się, że około 5 miliardów organizmów już bezpowrotnie wyginęło i nigdy już nie będzie nam dane obserwowanie ich w naturalnym środowisku.   

Niestety nadal co dnia milion gatunków zwierząt i roślin wciąż jest zagrożonych wyginięciem. Tysiące z nich mogą wymrzeć w ciągu najbliższych dziesięcioleci. To więcej niż kiedykolwiek wcześniej w historii ludzkości. Aktualnie szacuje się, że co 20 minut na naszej planecie ginie 1 gatunek. 

Na taką rzeczywistość największy wpływ ma działalność człowieka. Dzikie Pogotowie powstało po to, aby to zmienić! Teraz kiedy jeszcze nie jest za późno. 

Jak działamy w Dzikim Pogotowiu

Priorytetem Dzikiego Pogotowia jest pomoc prawna w sytuacjach kryzysowych zwierząt, szczególnie wilków i niedźwiedzi. Zespół ekspertów fundacji dąży do wzmocnienia ochrony wilka w Puszczy Karpackiej i ochrony miejsc gawrowania niedźwiedzi w Bieszczadach. W prace nad projektem zaangażowany jest zespół biologów, prawników, dziennikarzy. Jednocześnie od kilku lat walczymy o utworzenie grup interwencyjnych, które w profesjonalny sposób byłyby w stanie rozwiązywać konflikty na linii: duże drapieżniki i człowiek. 

Zobacz jak pomagamy

W chwili obecnej flagowym projektem w ramach Dzikiego Pogotowia jest obrona gawr niedźwiedzich. Przy wsparciu adwokatki zwierząt, mecenaski Karoliny Kuszlewicz prowadzimy pierwszą w Polsce sprawę sądową w imieniu niedźwiedzi.

Całoroczna ochrona stref gawrowania jest gwarantem realnej ochrony gatunkowej niedźwiedzi w Polsce. Jak dotąd w Polsce obowiązuje jedynie ochrona okresowa stref gawrowania, która powoduje, że w okresie letnim, gdy niedźwiedzie nie korzystają ze schronień zimowych mogą one zostać zniszczone w ramach wycinek. Przeczytaj dlaczego to tak ważny temat 

Kryzys mieszkaniowy w krainie niedźwiedzi

Niedźwiedzie to zwierzęta terytorialne. Dorosły samiec zajmuje powierzchnię ok 1000 km2. Samica od 150 do 300 km2. Zgodnie z wynikami monitoringu w polskiej części Karpat mieszka nie mniej niż 100 niedźwiedzi brunatnych. Jednocześnie, wyłączeniem z gospodarki leśnej objęte jest tylko jedno zgrupowanie gawr na powierzchni 8 hektarów! To zaledwie 0.002% powierzchni wszystkich lasów znajdujących się w zarządzie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. Zakładając, że część niedźwiedzi rezyduje w Bieszczadzkim Parku Narodowym, te 8 hektarów to zdecydowanie za mało, aby wszystkie bieszczadzkie niedźwiedzie mogły bezpiecznie przetrwać zimę. 

Jeśli nie ma Ciebie w domu latem, to znaczy, że możemy zniszczyć Twój dom 

Większość obszarów, na których znajdują się zgrupowania gawr nie jest na stałe wyłączona z gospodarki leśnej a te, które są wyłączone z gospodarki leśnej podlegają tylko ochronie okresowej. Co to oznacza? Całkowity brak ochrony obszaru zgrupowania gawr w okresie letnim. Skutkuje to tym, że w czasie, kiedy niedźwiedzie nie korzystają z swoich zimowych schronień, mogą one zostać zniszczone w ramach prowadzonej na danym obszarze gospodarki leśnej. Co więcej, nowe strefy gawrowania praktycznie nie powstają. Przestrzeń dla niedźwiedzi kurczy się w bardzo szybkim tempie. 

Wpłać darowiznę na konto

Możesz również wpłacić darowiznę bezpośrednio na konto Fundacji w Banku ING

nr konta: 71 1050 1562 1000 0090 8012 6981

tytułem: „Darowizna na Dzikie Pogotowie”

Poznaj ciekawostki o Dzikim Pogotowiu

Po co chronić dom niedźwiedzia?

Jak mieszka niedźwiedź? 

Rejon gawrowania czyli dom niedźwiedzia to miejsce, gdzie zlokalizowane są gawry – są to skupiska kilku gawr, z których niedźwiedź korzysta w czasie zimy. To tak, jakbyśmy mieli w naszym domu kilka sypialni i wybierali jedną z nich. Niedźwiedzie na gawry wybierają pnie bardzo starych drzew. W Bieszczadach są to głównie jodły. To we wnętrzach ich pni bądź wśród korzeni mają swoje przytulne, ciepłe legowiska. 

Po co niedźwiedziowi duży dom? 

Niedźwiedź w swoim domu spędza zimę. W sen zimowy zapada w jednej z wolnych i bezpiecznych gawr, ale nie pozostaje tam do wiosny. Co pewien czas przebudza się z hibernacji, szuka czegoś do zjedzenia, a potem….zmienia gawrę! Wybiera kolejną z kilku gawr jaką ma do dyspozycji w swoim rejonie gawrowania. W przypadku samic zimą w przytulnych gawrach przychodzą na świat młode niedźwiedzie. Samice rodzą zwykle od 1 do 3 młodych, a ich waga to zaledwie 500 g. 

Kiedy niedźwiedź może być niebezpieczny dla człowieka?

Bezdomny niedźwiedź to zagrożenie dla człowieka 

Porzucenie siedliska zniszczonego przez człowieka oznacza, że niedźwiedź nie zapada w sen zimowy i musi szukać innego schronienia w krytycznym okresie korzystania z rezerw tłuszczowych. 

Konieczne jest zatem zdobycie pożywienia, co w zimie jest trudne. Prowadzi to do sytuacji konfliktowych z człowiekiem: wobec braku pokarmu w środowisku pożywienie znajduje na nęciskach (jest to karma wykładana przy ambonach i czatowniach przez leśników, myśliwych lub nieetycznych fotografów przyrody). W ten sposób niedźwiedzie oswajają się z obecnością człowieka i uczą się, że mogą od niego otrzymać pokarm. Zaczynają aktywnie poszukiwać pożywienia w okolicach gospodarstw ludzkich. 

…a także ryzyko śmierci małych niedźwiedzi 

W sytuacji, gdy brakuje odpowiedniego schronienia w krytycznym czasie rozrodu (cicha i przytulna gawra) wzrasta ryzyko śmierci małych niedźwiedzi. Jeśli niedźwiedzica nie znajdzie odpowiedniej kryjówki na czas rozwiązania, może też dojść do poronienia. Małe niedźwiedzie mogą także umrzeć z powodu chorób, niedożywienia czy porzucenia przez matkę.